Artık yeni bir Wiki alt yapımız var. Yakın zamanda bu panel sadece Firma Wiki olarak kullanılacaktır. Lütfen daha özgür bilgi için yeni Rastgelelik Wiki'yi destekleyin.  • Oku
  • Yeni Ekle

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

Diğer vikilerden daha özgür!

T

Bu madde "Taslak" seviyesindedir.

İçeriğini geliştirerek veya ek katkılar ekleyerek Rastgelelik Viki'ye katkı sağlayabilirsiniz.

Yetersiz bilgi! Bu maddenin daha fazla kaynaklarla ve ek bilgilerle genişletilmesi gerekmektedir.


E-Haciz, e-devlet üzerinden kontrolü sağlanabilen, devlete olan herhangi bir borçtan ötürü maaşa, banka hesabında bulunan para, fon, döviz ve hisse senedi gibi varlıklara elektronik ortamda el konulması durumudur.

Üzerinde e-Haciz bulunan kişilerin derhal tedbirlere ve incelemelere başlayıp,  e-haciz işlemini kaldırması gerekmektedir.

E-Haciz işleminin kaldırılması için evvela haczedilen dosya üzerindeki söz konusu borcun denmesi gerekmektedir. Borcun ödenmesiyle beraber ilgili haciz işlemi de kalkmaktadır.
Bilindiği gibi devlet, vadesi geçmiş vergi borçlarının tahsilâtı için elektronik ortamda e-haciz işlemi uygulayabilmektedir. Otomasyon ve veri paylaşımıyla vergi borcunu ödemeyenlerin banka hesabı, gayrimenkul, araba, para ve diğer mal varlıklarını görebildiğinden bloke (engel) koyabilmektedir.
E-Haciz Sürecinin İşleyişi: Vergi daireleri evvelce borçlulara “6183 Sayılı Kanun’un 55. Maddesince” “Amme alacağını vadesinde ödemeyenlere, 7 gün içerisinde borçlarını ödemeleri yahut mal bildiriminde bulunmaları gerektiği bir ‘ödeme emri’ ile tebliğ olunmaktadır.” Velhasılıkelam 7 gün içinde ödeme yapılmazsa ödeme emri kesinleşir. Kesimleşmesiyle de VEDOP (Vergi Dairesi Otomasyon Programı) uygulamalarınca herhangi bir vergi dairesi borçlu mükelleflerinin unvan, ad-soyad, kamu borç türü, miktar, vade ve yıl gibi her türlü detay liste halinde elektronik (sanal) ortamda bağlı bulunulan Vergi Dairesi Başkanlığı Tahsilât Grup Müdürlüğüne bildirilmektedir. Buradan da Türkiye genelindeki bankaların genel müdürlüklerine bildirim yapılır. Banka Genel Müdürlükleri de kendilerine ulaşımı sağlanan kamu borçlusu listesindeki bilgilere göre herhangi bir saat diliminde elektronik haciz tatbik edebilmektedir. Neticede ise e-Haciz işlemi başlamış demektir.
Gayrimenkul mallardaki e-haciz işlemleri de borç ödendikten sonra kalkabilmektedir. E-haciz bulunan eve memur gelebilir ve doğrudan haciz işlemi de uygulayabilmektedir. Eski kanunlarca eve gelen haciz, eşyaları da kapsamaktaydı. Ancak yeni kanun gereğince bu durum değiştirilmiştir. Yeni kanuna göre birey – aile yaşantısının gerekliliği için gereken mallar hiçbir suretle haczedilemez. Misal; Koltuk, yatak, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi vb. eşyalar bu unsurlar altındadır. Ancak lüzumlu mallardan birden fazla olması durumda gerekliği lüks olabileceğinden diğerlerine el konulur. Ayrıca dev ekran Led televizyonlara, bilgisayarlara da el konulması, haczedilmesi söz konusudur.
NOT: Üzerinde e-Haciz bulunan kişilerin derhal tedbirlere ve incelemelere başlayıp,  e-haciz işlemini kaldırması gerekmektedir. Aksi durumda eve haciz gelmesi muhtemeldir.
Bahsi ve konusu hangi varlık olursa olsun e-haciz kaldırılması için borcun tamamen kapatılması gerekmektedir.

 


"E-Haciz Nasıl Kaldırılır?" isimli bu madde "Taslak" seviyesindedir. Madde içeriğini geliştirerek veya ek katkılar ekleyerek Rastgelelik Viki'ye katkı sağlayabilirsiniz.

Madde değeri: 4240

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?: Katkılar

Bu alan maddeye ait ek katkıları içerir.

Henüz bu maddeye katkı sağlanmamıştır. Maddeye katkı sağlayarak gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.
Lütfen bu alana yorum, tartışma konusu ve reklam eklemeyiniz. Görüş ve önerilerinizi "Tartışma" bölümüne ekleyebilirsiniz.

Toplam Katkı Sayısı: 0
avatar

Tartışma

| Anahtar Kelimeler: e-haciz, E-Haciz Nasıl Kaldırılır Okunma: 424 | Güncellik: 04.11.2020 | Değer: 0.0/0

Madde Başlığı: E-Haciz Nasıl Kaldırılır?
Madde Kimliği: 1604351114
Sayfa Kimlik Kodu: 148
Robotların İndekslemesi: İzin Veriliyor (Varsayılan).
Son değişikliği görüntüleyen kullanıcı sayısı: 424
Rastgelelik Viki Öğe Kimliği: RW1486entry
Madde Kategori ve Grupları: Kategori / Alan / Bölüm; Taslak Madde, Kültür - Sanat, Bilim-Teknoloji
Madde Şablonu: Taslak Madde
Madde Dili: Türkçe
Sayfa Dili: Türkçe
Madde Oluşum Tarihi: 03.08.2020
Katkı Sayısı: 0
Tabii Sunucu ve Veri: Rastgelelik Arama Motoru > WB Alt Sistemi / R-uNet alt yapısı.
Sürüm: 1.6-148
Kalıcı Madde Adı: Henüz kalıcı madde adı oluşturulmamış.
Kalıcı Madde Sayfa URL: http://wb.rastgelelik.com/ehaciz-nasil-kaldirilir
Belge URL: Henüz bir belge eklenmemiş.
Diğer Sosyal Ağlarda Paylaşım:
RSS Bağlantısı: http://wb.rastgelelik.com/viki/rss/
Madde Resmi+URL: Görsel materyal eklenmemiş.

"E-Haciz Nasıl Kaldırılır?" isimli bu maddeye katkı sağlayarak gelişimine yardımcı olabilirsiniz.