• Oku
 • Yeni Ekle

Mülakat Soruları

Diğer vikilerden daha özgür!

Yeni işe alım ve girişlerde muhakkak sorulan ve karşılaşılan mülakat soruları vardır. Bunlara hakim olmak ve doğru yerde doğru yanıtları verebilmek önemlidir.
"Mülakat Soruları"
Mülakat Soruları

Mülakat Soruları; Birçok firma benzer nitelik ve tarzda mülakat soruları yöneltir. Önemli olan sorunun ve cevabın ne olduğu değil, verilecek cevabın karşı tarafı nasıl etkilediğidir.

İş görüşmesi öncesi mutlaka firma ve iş hakkında araştırma yapılmalı, biraz bilgi edinilmelidir.

Neredeyse Bütün İşe Alımlarda Sorulan ve Karşılaşılan Mülakat Sorularının Başında 4 Önemli Sual Gelmektedir, ki bunlar; 

 1. Neden bu alanda/sektörde çalışmak istiyorsunuz? 
 2. Bize kendinizden bahseder misiniz? (Kendini anlat)
 3. Maaş hususundaki beklentileriniz nelerdir? 
 4. Neden şuanki işinizden ayrılmak istemektesiniz? 

Bütün mülakatlarda kıyafet ve duruş en önemli unsurdur. Sonrasında mülakat ve soru-cevap gelir.

10 Önemli Mülakat Sorusu

 1. Neden bu alanda çalışmak istiyorsunuz?
  • Doğru Yanıt: ”Alışveriş yapmayı her zaman sevdim ama bir mağazada çalıştığımdan beri benim ilgimi çeken asıl kısım işin pazarlama kısmı oldu. Çalıştığım yerde ürettiğimiz  kıyafetler çok kaliteliydi ama düzenli bir satışımız yoktu. Bu yüzden bir işletmeciyle pazarlama stratejileri üzerine çalıştım ve satışlarımız ilk yılda %25 arttı. Bu endüstri dalında başarılı olmak çok harika bir histi ve kendimi ürünlerin tanıtımı ve pazarlanmasına adadım.”
  • Yanlış Yanıt: ”Alışveriş yapmayı çok severim, çocukken bile saatlerce katalogları incelerdim.” Sizi işe alacak yetkili için neyi sevip sevmediğiniz hiç önemli değildir. Belli bir alandaki geçmişinizi ve varsa başarı öykülerinizi anlatmaya odaklanın.
 2. Bize kendinizi anlatır mısınız?
  • Doğru Yanıt: ”Çok güçlü iletişim kurabilen biriyimdir. Satış departmanında iki yıl çalışmak kendime olan güvenimi arttırdı ve müşterinin güvenini kazanmanın önemini kavrattı. Ayrıca bu işte gerçekten başarılı olabileceğimi anladım. Son işimde firma için müşterilerinin devamlılığını sağlama ve yeni müşteriler bulabilmek adına bir mektup stratejisi belirledim. Bunun sonucunda firmanın karı 2 yılda %10 artış gösterdi. Ek olarak, firmaların daha iyi pazarlama olanakları bulmak adına internet ortamından nasıl yararlanabileceğine dair yeni fikirler üzerinde çalışıyorum ve bu fikirleri seve seve sizin için hayat geçirebilirim.”     
  • Yanlış Yanıt: ”Michigan Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden geçen yıl mezun oldum ama biyolojinin benim ilgi alanım olmadığının farkına vardım. Böylece başka bir alanda ilk işimi buldum ve satış departmanında işe başladım. Daha sonra bir hukuk firmasının mali işleriyle ilgilendim. Son olarak da birkaç aylık bir tatil arasından sonra tekrar pazarlama dalında çalışmak istedim ve işte daha rekabete açık bir pozisyon için buradayım.” Kendiniz hakkında kronolojik bir sıralama vermektense, güçlü yanlarınız üzerinde durun ve başvurduğunuz pozisyona uygun olarak örneklerle, bu alandaki başarılarınızı kanıtlayın.
 3. Neden şuanki işinizden ayrılmak istiyorsunuz?
  • Doğru Yanıt: ”Şu anki rolümden çok şey öğrendim, ama şimdi sınırlarımı genişletmek ve yeni yetenekler kazanmak için, potansiyeli olduğunu düşündüğüm yeni bir iş arıyorum.” 
  • Yanlış Yanıt: ”Patronuma ve yaptığım işe katlanamıyorum.” Yaptığınız işle ve patronunuzla ilgili kötü konuşmamanız gerektiğini tekrar hatırlayın ve olumlu yönler üzerinde durun.
 4. Zayıf Yönleriniz Nelerdir?
  • Doğru Yanıt: ”Topluluk karşısında konuşma yaparken kendimi hiç rahat hissedemezdim ve bu sizin de bildiğiniz gibi iş alanında benim için büyük bir engeldi. Bunun büyük bir sorun olduğunu fark ettikten sonra eski patronuma bu konuda bir kurs almak istediğimi belirttim ve bir kursa kaydoldum. Bunun sonucunda bu engelin üstesinden geldim. O zamandan beri çok önemli yöneticiler karşısında birçok sunum yaptım ve gayet başarılı oldum. Bu işi yapmayı hala sevmiyorum ama kimse başarısız olduğumu söyleyemez.
  • Yanlış Yanıt: ”Çok çalışmayı sevmem” veya ”Sarışın olmak.” Bu soru pozitif bir etki bırakmak için çok büyük bir fırsattır. Ama soruya bir klişeyle veya gereksiz bir şakayla cevap vermek yerine üstesinden geldiğiniz bir zayıflığınızı örnek gösterebilirsiniz.
 5. Maaş konusunda beklentiniz nedir? 
  • Doğru Yanıt: ”Kazanacağım paradan çok çalışacağım konumla ilgileniyorum. Beş yıllık tecrübelerim dahilinde çalışacağım konuma uygun bir maaş beklentisi içerisindeyim. Ayrıca bu şehirde yaşamanın yüksek maliyeti göz önünde bulundurularak belirlenen adil bir maaş benim için uygun olacaktır.
  • Yanlış Yanıt: ”Bundan önceki işimde 35 bin dolar civarında kazanıyordum, yani artık 40 dolar civarı bir beklentim var.” Kesin rakamlar vermekten kaçınmalısınız. Maaş konusunda pazarlık etmeye çalışırsanız işi kaybedersiniz. Beklentinizin para değil iş olduğunu defalarca tekrarlayın. Eğer bir miktar belirtmek zorundaysanız çalıştığınız konum ve yaşadığınız şehre bağlı geniş tabanlı bir miktar belirtin.
 6. Neden sizinle çalışmalıyız?
  • Doğru Yanıt: ”On yıl boyunca yönetici asistanlığı yaptım ve patronum sıkça ben olmadan işlerinin çok zor olacağını vurgulardı. Ayrıca bilgisayar eğitimi almaya da zaman ayırdım ve Excel konusundan çok ilerleme kaydettim ki bu da çok daha hızlı çalışabileceğim anlamına geliyor. Patronumun benden beklediklerinden çok daha fazlasını yapmaya gayret ederim ve çoğu kişi için iyi olan benim için asla yeteri kadar iyi değildir.” 
  • Yanlış Yanıt: ”Çünkü bu iş için en uygun aday benim.” Güzel bir cevap sizin özelliklerinizi ve sizi neyin özel yaptığını vurgular.
 7. Çalışmadan geçirdiğiniz vakti nasıl açıklayabilirsiniz?
  • Doğru Yanıt: ”İşim benim için çok önemlidir. Önüme çıkan ilk teklifi beni mutsuz etme ihtimali olmasına rağmen kabul etmektense, doğru iş için, doğru kararı verebilmek adına, doğru zamanı bekledim.”
  • Yanlış Yanıt: ” Çalışmaktan çok yorulmuştum, bu yüzden bir molaya ihtiyacım vardı” veya ”İş bulamadım.” İşsiz geçirilen dönemleri açıklamak daima zordur. Tembel biri veya işe alınmaması gereken biri izlenimi vermek istemiyorsanız işsizliğinizi sizin seçtiğiniz bir ve mantıklı bir sebepten kaynaklandığı göstermenin bir yolunu bulmalısınız.
 8. Neler sizi motive eder? 
  • Doğru Yanıt: “Son işimde daima zor geçen teslim tarihlerindeki rekabet beni çok motive ederdi. Ürünlerin teslimini tam zamanında yapma konusunda %100 başarılı olmak zorundaydım. Bu işin çok hızlı yapılması gerektiğini ve zor olacağını bilmeme rağmen, yaşanan rekabetten çok hoşlanırdım.”
  • Yanlış Yanıt: “İşimi iyi yaptığım zamanlar ödüllendirilmek.” Bu yanlış bir cevap değildir ancak önemli bir fırsatı kaçırmanıza sebep olur. Bu soru iyi özellikleriniz üstünde durmanız, karakteriniz hakkında daha ayrıntılı bilgiler vermek için önemli bir fırsattır. Bu yüzden genel ve içi boş cevaplar vermektense, örneklerle kendinizi açıklamayı denemelisiniz.
 9. İş arkadaşlarınızla yaşadığınız bir sorundan bahseder misiniz? 
  • Doğru Yanıt: “Bir kaç tane hemşire arkadaşımla vardiya sırasının kimde olduğu ve çocuk hastaların aileleriyle konuşmanın kimin görevi olduğuna dair bir anlaşmazlık yaşamıştım. Kişiliklerimiz uyuşmuyordu. Tartışmadan üç ay sonra, arkadaşlarımdan birine beraber öğle yemeği yemeyi teklif ettim. Yemek boyunca aramızdaki farklılıklardan ve niçin anlaşamadığımızdan bahsettik Bu konuşma aramızdaki sorunların çoğunu çözdü. Daha farklı iletişim kurmaya ve beraber iyi çalışabilmeye başladık. Bence konuşmak sorunlarınızı çözmenizin en etkili yoludur.
  • Yanlış Yanıt: “Çevremdekilerle hep iyi geçinirim dolayısıyla hiçbir iş arkadaşımla problem yaşamadım.” Firmalar bu tip kaçak cevaplardan hoşlanmazlar. Ayrıca büyük ihtimalle yalan söylediğinizi düşünürler. Gerçek olabilecek bir örnek verin ve onu kendi lehinize çevirin. 
 10. Hobileriniz nelerdir?
  • Doğru Yanıt: "Kayak yapmak, resim yapmak ve arkadaşlarımla birlikte sinemaya gitmek." İşinizdeki stresten sizi uzaklaştıracak sosyal aktivitelerden bahsetmelisiniz. Uçuk olmamak koşuluyla, farklı olduğunuzu ve hobinizle gerçekten ilgili olduğunuzu yansıtmalısınız. 
  • Yanlış Yanıt: "Hobim yoktur." "Kitap okumak, müzik dinlemek..." Bu tarz durumlar hobi değildir artık günümüzde. Hele kitap okumak hobi değil, gereksinimdir. bu yüzden kliselerden uzak durun. Gerçek manada uğraşlarınızdan bahsedin. Bu sizin ciddiyetinizi gösterecektir. Aksi durumda soruyu geçiştirmekten başka bir algı oluşturmaz.

Madde değeri: 324

Mülakat Soruları: Katkılar

Bu alan maddeye ait ek katkıları içerir.

Henüz bu maddeye katkı sağlanmamıştır. Maddeye katkı sağlayarak gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.
Lütfen bu alana yorum, tartışma konusu ve reklam eklemeyiniz. Görüş ve önerilerinizi "Tartışma" bölümüne ekleyebilirsiniz.

Toplam Katkı Sayısı: 0
avatar

Tartışma

| Anahtar Kelimeler: mülakat soruları, iş görüşmesi soruları, mülakat, iş görüşmesi Okunma: 32 | Güncellik: 2020-07-27 | Değer: 4.0/1

Madde Başlığı: Mülakat Soruları
Madde Kimliği: 1593272861
Sayfa Kimlik Kodu: 49
Robotların İndekslemesi: İzin Veriliyor (Varsayılan).
Son değişikliği görüntüleyen kullanıcı sayısı: 32
Rastgelelik Viki Öğe Kimliği: RW497entry
Madde Kategori ve Grupları: Kategori / Alan / Bölüm; Dizin-Liste
Madde Şablonu:
Madde Dili: Türkçe
Sayfa Dili: Türkçe
Madde Oluşum Tarihi: 2020-06-27
Katkı Sayısı: 0
Tabii Sunucu ve Veri: Rastgelelik Arama Motoru > WB Alt Sistemi / R-uNet alt yapısı.
Sürüm: 1.7-49
Kalıcı Madde Adı: Mülakat Soruları
Kalıcı Madde Sayfa URL: http://wb.rastgelelik.com/mulakat-sorulari
Belge URL: Henüz bir belge eklenmemiş.
Diğer Sosyal Ağlarda Paylaşım:
RSS Bağlantısı: http://wb.rastgelelik.com/viki/rss/
Madde Resmi+URL: /_bd/0/49.jpg (Boyut: 48.2 Kb)

"Mülakat Soruları" isimli bu maddeye katkı sağlayarak gelişimini sağlayabilirsiniz.