Artık yeni bir Wiki alt yapımız var. Yakın zamanda bu panel sadece Firma Wiki olarak kullanılacaktır. Lütfen daha özgür bilgi için yeni Rastgelelik Wiki'yi destekleyin.  • Oku
  • Yeni Ekle

SEO Nedir?

Diğer vikilerden daha özgür!

SEO; arama motorlarında, organik ya da ücretsiz şekilde trafik yaparak web sitelerinin daha ön plana çıkmasını sağlayan bir çalışmadır.
"SEO Nedir?"
SEO Nedir?

Belgeyi İndir (129.1 Kb)

SEO Nedir?
Dış Kaynaklar

Çoğu işletme ya da kendi web sitesini oluşturan birçok kişi SEO nedir ve nasıl çalışır sorularının cevabını bilmek ister. SEO; arama motorlarında, organik ya da ücretsiz şekilde trafik yaparak web sitelerinin daha ön plana çıkmasını sağlayan bir çalışmadır.
Farklı bir yönden ele alınması gerekiyorsa SEO; bir web sitesinin, arama motorlarında ön sıralara çıkması, daha ilgi çekmesi için, web sitesinin içeriği ya da tasarımında çeşitli değişiklikler yapılması anlamını taşımaktadır.

SEO Çalışmasının Temel Amacı Nedir?

SEO çalışmasının en temel amacı; web sitelerinin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlamaktır. Sitelerde bulunan bilgiler, hizmet ya da satışların daha geniş bir kitleye ulaştırılması sağlanmış olmaktadır.
Web siteleri çoğu zaman, doğal yollarla istedikleri popülariteye ulaşamayabilirler. SEO çalışmaları, web sitelerinin doğal yöntemler kullanılarak ulaşamayacakları popülerliğe, doğalından ayırt edilemeyecek yöntemlerle, istenilen düzeye ulaştırılmasını sağlamaktadır.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?


Arama motorları, kullanıcılara en iyi sonucu ve hizmeti vermek için çeşitli araştırmalar yapar. Bunun nedeni; web sitesinin hangi amaca hizmet ettiğini daha iyi anlamak içindir.

Arama motorları taradıkları farklı web sitelerinin belirli konularını ve anahtar kelimelerini ön plana çıkararak, araştırma yapan kişilere en iyi sonuçları verirler. Bunun için SEO; kişi ya da kuruluşların, anahtar kelimeler içinde en yüksek sıralamaya sahip olan siteyi ön plana çıkarmaktadır.

SEO çalışması yaptırarak;

Arama motorlarında daha fazla görünmeye başlarsınız.
Müşteri kitlenizi daha genişletebilirsiniz.
Hedef kitlenizi genişleterek, daha organik trafik oluşturma şansınız yükselir.
Konusunda uzman ekibimizden alacağınız SEO danışmanlığı sayesinde, web sitenizi Google aramalarında üst sıralara çıkarabilir ve markanızın daha fazla hedef kitleye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

SEO Hangi Faktörlerden Etkilenir?


SEO sıralaması, birçok faktörden etkilenir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, site içeriğinin, hedeflenen doğru kitleye ulaşıp ulaşmadığıdır. Burada SERP yani arama motoru sonuç sayfası sıralamalarını etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Sayfa içi SEO ve Sayfa dışı SEO olmak üzere iki çeşit, SEO’yu etkileyen faktör bulunmaktadır.

Sayfa İçi SEO Nasıl Yapılır?

Sayfa içi SEO; arama motorlarındaki sıralamanızı etkileyen faktörlerin başında gelmektedir.

Başlık etiketi
Meta Description
Alt Başlıklar
Dahili Bağlantılar
Resim Adı ve Alt Etiketleri
SEO anahtar kelimeleri ve kelime öbekleri yerleştirilirken, aşırı şekilde optimizasyon yapılmasından kaçınılmalıdır. Google ve diğer arama motorları, içerik üzerinde standardın dışında anahtar kelime ve kelime öbeklerine rastladığında, siteye cezalandırma getirmektedir.

Bunun dışında; sitenin haritasını oluşturmak, haritayı arama motorlarına göndermek, web sitesinin responsive yani mobil uyumlu olup olmadığı sayfa içi SEO’da önemli yer tutmaktadır.

Tüm bunların daha düzenli yapılabilmesi için firmamızın uzman çalışanlarıyla iletişime geçebilirsiniz. SEO’nuzu oluşturmada yardıma ihtiyacınız varsa ve kaliteli içerik oluşturarak, arama motorlarında üst sıralara yerleşmek istiyorsanız, firmamızın SEO paketleri avantajlarını kullanabilirsiniz.

Sayfa Dışı SEO Neden Gereklidir?

Sayfa dışı SEO; sayfa içi SEO’nun yanında, arama motorlarındaki sıralamayı etkileyen faktörlerden biridir. Sayfa dışı faktörlerde, direkt olarak bir kontrol sağlanamasa da arama kriterlerindeki şansınızı artırmanın birçok farklı yolu bulunmaktadır.

Güven
Bağlantılar
Sosyal paylaşımlar
Bir sitenin güvenilir olması, Google sıralamasında önemli bir faktör haline gelmiştir. Bunun için yapılması gereken şey, yetki sahibi sitelerden kalitesiyle ön plana çıkmış geri bağlantılar oluşturmaktır.

Sosyal paylaşımlar, sayfa dışı SEO’nun önemli etkenlerinden biridir. İçerikler ne kadar kaliteli olursa, arayışta bulunan insanların site trafiği oluşturması ve bağlantı paylaşması kaçınılmaz olacaktır.

SEO Bazlı İçerik Nasıl Yapılmalıdır?

Sayfa içi ve sayfa dışı SEO’yu etkileyen faktörlerin dışında en önemli konu içeriktir. Web sitelerinde bulunan içerikler; arama motorlarının ilgisini çekerken, diğer taraftan da gerek bireysel gerekse kurumsal sitelerin ziyaretçileri açısından önem taşımaktadır.

Bir sitenin içeriği ne kadar ilgi çekici ve özgün olursa, hedef kitlesi bir o kadar artmaya başlar ve Google sıralamasında üst sıralara yükselir. Bu yüzden SEO anahtar kelimeler ve kelime öbekleri, oldukça önem taşımaktadır.

Arama Motoru Sıralaması için İçerik Türleri Nelerdir?

Arama motoru ve sitenin daha fazla ziyaretçi çekmesi için, çeşitli içerik türleri bulunmaktadır. Arama motoru sıralamasını iyileştirmek için bazı içerik türleri şu şekilde sıralanabilir:

Sosyal medya içerikleri
Video ve ses kayıtları
E-kitap ve teknik incelemeler
Blog yazıları ve makaleler
Görsel içerikler
Kılavuz ve eğitici yazılar
İçerikleri özgün olması ve sürekli güncellenmesi ise, hedef kitleyi daha fazla heyecanlandıracak ve sitenizi Google sıralamasında üst seviyelere taşıyacaktır. Kullanılan içerikler ne kadar siteyle alakalı ve ilgi çekici olursa, başkalarının sitenizle bağlantı kurması ve sosyal medyada paylaşıma girmesi o kadar hız kazanacaktır.

SEO Hizmetleri Nasıl Alınır?

SEO konusunda kurumların iki farklı yaklaşımı söz konusudur. Bazı kuruluşların ilgilendiği sadece SEO’dur. Bunun amacı, içeriklerini daha hızlı şekilde hayata geçirerek kısa zamanda para kazanmaktır. Burada amaç, arama motorları için sadece içeriği ön plana çıkarmaktır.

Bazı kuruluşlar için ise SEO, arama motorlarında üst sıralarda görünmek için, web sitesini optimize etmenin yanında çevrimiçi olmayı sürdürmek ve uzun yıllar devam edecek bir iş kurmaktır.

Bu tür SEO’da amaç; arama motoru optimizasyonu kurallarını takip etmek ve ziyaretçilerin sitede gezinirken keyif almasını sağlamak ve uzun süreli kalmalarını sağlamaktır.

SEO’nuzu oluşturmak ve arama motorlarında daha üst sıralara çıkmak için Dişli Medya Web Hizmetleri kullanabilirsiniz. Firmamızın yetenekli ve konusunda uzman ekibi sayesinde, arama motoru sıralamanızı iyileştirmek, web sitenize organik trafik çekmek için kaliteli SEO hizmetleri ile aylık SEO danışmanlığı hizmetlerimizi tercih edebilirsiniz.

Firmamızın sunduğu uygun SEO paket fiyatları için ekibimizi arayabilir, sitenizin organik trafik çekmesini sağlarken, uzman kadromuzun profesyonel çalışmalarıyla, Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda olabilirsiniz.

Kaynaklar

Site: "SEO Nedir?", Dış Medya, Erişim: 17.07.2020, https://www.dislimedya.com/blog/37/seo-nedir

Madde değeri: 9085

SEO Nedir?: Katkılar

Bu alan maddeye ait ek katkıları içerir.

Henüz bu maddeye katkı sağlanmamıştır. Maddeye katkı sağlayarak gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.
Lütfen bu alana yorum, tartışma konusu ve reklam eklemeyiniz. Görüş ve önerilerinizi "Tartışma" bölümüne ekleyebilirsiniz.

Toplam Katkı Sayısı: 0
avatar

Dosyaya Ait Önizleme | Belgeyi İndir


Belge formatı HTML ve PDF olmayanlar ön izleme yapılmaksızın indirilir.

Tartışma

Okunma: 908 | Güncellik: 17.08.2020 | Değer: 5.0/2

Madde Başlığı: SEO Nedir?
Madde Kimliği: 1594989424
Sayfa Kimlik Kodu: 128
Robotların İndekslemesi: İzin Veriliyor (Varsayılan).
Son değişikliği görüntüleyen kullanıcı sayısı: 908
Rastgelelik Viki Öğe Kimliği: RW1288entry
Madde Kategori ve Grupları: Kategori / Alan / Bölüm; Bilim-Teknoloji
Madde Şablonu:
Madde Dili: Türkçe
Sayfa Dili: Türkçe
Madde Oluşum Tarihi: 17.07.2020
Katkı Sayısı: 0
Tabii Sunucu ve Veri: Rastgelelik Arama Motoru > WB Alt Sistemi / R-uNet alt yapısı.
Sürüm: 1.8-128
Kalıcı Madde Adı: SEO Nedir?
Kalıcı Madde Sayfa URL: http://wb.rastgelelik.com/seo-nedir
Belge URL: http://wb.rastgelelik.com/viki/0-0-0-128-20
Diğer Sosyal Ağlarda Paylaşım:
RSS Bağlantısı: http://wb.rastgelelik.com/viki/rss/
Madde Resmi+URL: /_bd/1/128.png (Boyut: 61.3 Kb)

"SEO Nedir?" isimli bu maddeye katkı sağlayarak gelişimine yardımcı olabilirsiniz.