Rastgelelik Viki'ye Hoş Geldiniz

Diğer vikilerden daha özgür!
Madde sayısı: 119

2020-07-06, Pazartesi

Rastgelelik Viki
Rastgelelik Viki Dahası

Rastgelelik Viki

Diğer Vikilerden daha özgür!

Rastgelelik Viki, "Rastgelelik Kavramsal Veri Arama Motoru ve Sözlüğü" projesi kapsamında geliştirilmekte olan Viki-Ansiklopedi projesidir. Özellikle Türkçe az bulunan kaynak ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilmiştir. Yapay diller, programlama dilleri, bölgesel yerel kültür ve toplum bilgileri üzerine yeterli Türkçe kaynak bulunmamaktadır. Bu eksikliği yeni bilgi üretimi sağlayarak tamamlamayı amaç edinmekteyiz.

Diğer birçok Viki platformunun aksine kısıtlama, ağır madde oluşturma kuralları bulunmaz. Özgür bilgi kapsamında sunulan hizmetin gerçek manada özgür olmasını amaçlar.

Rastgelelik Viki, Arama Motoru Geliştirme ekibimiz tarafından geliştirilmiştir. Herhangi bir Viki alt yapısı veya hazır içerik sistemi-scripti kullanılmamaktadır. Mevcut bir bilgiyi eklemek ve kopyalamak yerine az bilinen konuda madde oluşturarak katkılarla geliştirilmesini sağlamanızı öneriyoruz.

Viki'de Madde ve Katkı Ara

Ara kutucuğuna kavram - sözcük yazıp aratarak Viki'deki tüm içeriklere ulaşabilirsiniz. Viki, Sözlük ve arama motorundan bağımsız sonuçlar sunar.

Rastgelelik Viki: Diğer vikilerden daha özgür! Kendi alt yapımızda kendi imkanlarımızla MediaWiki, DokuWiki, Wikidot gibi hazır Script kullanmadan hazırladığımız Wiki Ağıdır. Her alanda özgürce bilgi üretilmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Rastgelelik Viki Kapsamı : Ansiklopedi, Viki, Wiki, Özgür Bilgi, Yabancı Dil Anlatım, Yapay Dil Tanıtım, Çok Dilli Bilgi Üretimi, Ücretsiz İçerik ve Materyaller,

Size Sesleniyoruz

Rastgelelik Viki, kendimizce özgün olarak geliştirmeye çalıştığımız bir Viki (Wiki) projesi olduğu için birçok eksiklik ve hata tespit etmeniz mümkündür. Çünkü henüz yeni ve gelişimi devam etmektedir. Ayrıca maddelerin birçoğu taslak veya gelişim safhasında olabilir. Zaman içerisinde siz ve diğer geliştiricilerimizin katkılarıyla maddeler ve Wiki'miz gelişecektir. Sonuç itibarıyla sizlerin sayesinde güçlü bir Türkçe kaynak ve bilgi üretim merkezi olacaktır.

Lütfen tespit ettiğiniz sistemsel hataları bize iletiniz. Eksik, hatalı veya taslak özelliğinde rastgeldiğiniz maddelerin gelişimine katkı sağlamanız biz, kullanıcı ve değerli Türkçemiz için büyük önem teşkil etmektedir.

Rastgelelik Viki Madde Konsepti

Rastgelelik Viki, diğer ansiklopedi ve Viki ağlarından farklı olarak kapsamlı ve geniş çaplı konu seçiminden ziyade daha dar kapsamda, odaklı konular üzerine madde oluşumuna destek vermeyi amaçlar. Yani "İngilizce", İngilizce Dil Bilgisi" şeklinde kapsamlı maddeler yerine daha dar ve odaklı konu olacak şekilde, "İngilizce Sıfat Çekimleri", "İngilizce Sıfatların Halleri", İngilizce Geniş Zaman Çekimi" gibi maddeler oluşturulması ön görülür. Ayrıca bakınız: Viki Madde Konsepti

En Önemli Kurallar

Yeni madde oluşturmak için kuşkusuz belli kurallar belirtilmiştir. "Kurallar" madde sayfasında tüm detayları bulabilirsiniz. Ancak biz, özet olarak önemli birkaç kuralı size hatırlatmak istiyoruz. En önemli kural, özgür olduğunuzun bilincinde olmanızdır. Konu seçimi, yazım tarzı ve dili sizin iradenize bırakılmıştır. Yalnızca 3 önemli kurala riayet ederek madde oluşturmanız yeterlidir.

  • 1 - Madde oluşturulacak dilin yazım ve anlatım kurallarına uygun olarak içeriğin oluşturulması GEREKİR
  • 2 - Reklam, Irkçılık, Ayrımcılık, Aşağılayıcılık, Yasadışı, Suç ve Yetişkin içerik barındıran materyal, bağlantı ve yazıların barındırıldığı maddelerin oluşturulması YASAKTIR.
  • 3 - Maddenin ve içerdiği materyallerin telif haklarını ihlal etmemesi GEREKİR.

Son Maddeler

ᒍ Ḷ⟓৬ ᒍ≾Ɲ⥙

ᒍ Ḷ⟓৬ ᒍ≾Ɲ⥙ ჰŧ ⰘじᎧḺ ᓬᎧ ᒍӬ Ꭷરᒍ-⥌ᒍ웃 ᛠᒍ Ḷર⊲ Бર ᒍ≾Ɲ⥙ Ӄ ჰŧ ৬⟓Ḻર I O≾MƝᒍ↾, Г↓ᛠᎧ’ર⟓-Oર↓❞ ƆGરӃ ৬⟓ ᛠᎧ’ર⟓ ᒍ≾Ɲ⥙ᒍ〟.

Gründliche Persönliche Pflege

Wenn wir persönliche Pflege sagen, denken die Menschen, dass es Hautpflege ist. Jedoch ist das gründliche persönliche Pflege nicht.

Geheimnisse der Schönheit

Wie alles, gibt es Geheimnisse der Schönheit. Heute ist die Schönheit, Pfelege und Make-up unverzichtbares Element des Lebens für die Menschen, besondere Frauen.

Fußpflege

Die Füße ziehen die Müdigkeit und die größte Belastung des Tages an. Wie anderes Glied brauchen Füße zu ruhen.

Al Bakiyye Çevrim İçi Yazım Klavyesi

Al Bakiyye harfleri Bilgisayar ve Mobil cihazlarda görüntülenebilir düzeyde tasarlanmıştır.

Al Bakiyye Dilinde Yabancı İsim, Sözcük ve Yapıların Yazım - Kullanım Kuralı ve Noktalamalar

Al Bakiyye dilinde her noktalama ve karakter kullanılamaz. Yalnızca belli karakterlerin kullanımı mümkündür. Tüm sözcükler kendine özgü tarz ve sesletime göre yazılırken, yabancı sözcükler tüm harf karşılıklarıyla yazılır.

Al Bakiyye Dilinde Günler, Aylar, Mevsimler ve Renkler

Al Bakiyye dilinde gün, mevsim ve ay isimleri Göktürkçe'den esinlenilerek geliştirilmiştir.

Ya Rabba Niyaz Kuralları ve “Hüsnü Hatt-î Bâkiyye Lisanı” Etimolojisi

Diğer dillerde pek olmayan bir özellik Al Bakiyye dilinde mevcuttur. Yalnızca yaratıcı için bazı kural ve yapılar oluşturulmuştur.

Al Bakiyye Dilinde Zamanlar

Bakiyye lisanında 5 zaman ve 8 kip bulunur. Zaman yapıları basittir.

Al Bakiyye Dilinde İsim Türetme ve Sözcük - Cümle Dizilimi

Cümle dizilimi yazara bırakılmıştır. Belli bir kural yoktur. Ancak basit 3 kural; yardımcı fiiller esas fiillerden, sıfatlarda isimlerden asla ayrılmaz ve tüm isimler artikel ile kullanılır.