Rastgelelik Viki'ye Hoş Geldiniz

Diğer vikilerden daha özgür!
Madde sayısı: 159

2020-08-13, Perşembe

Rastgelelik Viki
Rastgelelik Viki Dahası

Rastgelelik Viki

Diğer Vikilerden daha özgür!

Rastgelelik Viki, "Rastgelelik Kavramsal Veri Arama Motoru ve Sözlüğü" projesi kapsamında geliştirilmekte olan Viki-Ansiklopedi projesidir. Özellikle Türkçe az bulunan kaynak ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilmiştir. Yapay diller, programlama dilleri, bölgesel yerel kültür ve toplum bilgileri üzerine yeterli Türkçe kaynak bulunmamaktadır. Bu eksikliği yeni bilgi üretimi sağlayarak tamamlamayı amaç edinmekteyiz.

Diğer birçok Viki platformunun aksine kısıtlama, ağır madde oluşturma kuralları bulunmaz. Özgür bilgi kapsamında sunulan hizmetin gerçek manada özgür olmasını amaçlar.

Rastgelelik Viki, Arama Motoru Geliştirme ekibimiz tarafından geliştirilmiştir. Herhangi bir Viki alt yapısı veya hazır içerik sistemi-scripti kullanılmamaktadır. Mevcut bir bilgiyi eklemek ve kopyalamak yerine az bilinen konuda madde oluşturarak katkılarla geliştirilmesini sağlamanızı öneriyoruz.

Viki'de Madde ve Katkı Ara

Ara kutucuğuna kavram - sözcük yazıp aratarak Viki'deki tüm içeriklere ulaşabilirsiniz. Viki, Sözlük ve arama motorundan bağımsız sonuçlar sunar.

Rastgelelik Viki: Diğer vikilerden daha özgür! Kendi alt yapımızda kendi imkanlarımızla MediaWiki, DokuWiki, Wikidot gibi hazır Script kullanmadan hazırladığımız Wiki Ağıdır. Her alanda özgürce bilgi üretilmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Rastgelelik Viki Kapsamı : Ansiklopedi, Viki, Wiki, Özgür Bilgi, Yabancı Dil Anlatım, Yapay Dil Tanıtım, Çok Dilli Bilgi Üretimi, Ücretsiz İçerik ve Materyaller,

Size Sesleniyoruz

Rastgelelik Viki, kendimizce özgün olarak geliştirmeye çalıştığımız bir Viki (Wiki) projesi olduğu için birçok eksiklik ve hata tespit etmeniz mümkündür. Çünkü henüz yeni ve gelişimi devam etmektedir. Ayrıca maddelerin birçoğu taslak veya gelişim safhasında olabilir. Zaman içerisinde siz ve diğer geliştiricilerimizin katkılarıyla maddeler ve Wiki'miz gelişecektir. Sonuç itibarıyla sizlerin sayesinde güçlü bir Türkçe kaynak ve bilgi üretim merkezi olacaktır.

Lütfen tespit ettiğiniz sistemsel hataları bize iletiniz. Eksik, hatalı veya taslak özelliğinde rastgeldiğiniz maddelerin gelişimine katkı sağlamanız biz, kullanıcı ve değerli Türkçemiz için büyük önem teşkil etmektedir.

Rastgelelik Viki Madde Konsepti

Rastgelelik Viki, diğer ansiklopedi ve Viki ağlarından farklı olarak kapsamlı ve geniş çaplı konu seçiminden ziyade daha dar kapsamda, odaklı konular üzerine madde oluşumuna destek vermeyi amaçlar. Yani "İngilizce", İngilizce Dil Bilgisi" şeklinde kapsamlı maddeler yerine daha dar ve odaklı konu olacak şekilde, "İngilizce Sıfat Çekimleri", "İngilizce Sıfatların Halleri", İngilizce Geniş Zaman Çekimi" gibi maddeler oluşturulması ön görülür. Ayrıca bakınız: Viki Madde Konsepti

En Önemli Kurallar

Yeni madde oluşturmak için kuşkusuz belli kurallar belirtilmiştir. "Kurallar" madde sayfasında tüm detayları bulabilirsiniz. Ancak biz, özet olarak önemli birkaç kuralı size hatırlatmak istiyoruz. En önemli kural, özgür olduğunuzun bilincinde olmanızdır. Konu seçimi, yazım tarzı ve dili sizin iradenize bırakılmıştır. Yalnızca 3 önemli kurala riayet ederek madde oluşturmanız yeterlidir.

  • 1 - Madde oluşturulacak dilin yazım ve anlatım kurallarına uygun olarak içeriğin oluşturulması GEREKİR
  • 2 - Reklam, Irkçılık, Ayrımcılık, Aşağılayıcılık, Yasadışı, Suç ve Yetişkin içerik barındıran materyal, bağlantı ve yazıların barındırıldığı maddelerin oluşturulması YASAKTIR.
  • 3 - Maddenin ve içerdiği materyallerin telif haklarını ihlal etmemesi GEREKİR.

Son Maddeler

Türkçenin Özellikleri

Ural-Altay dil ailesinin, Altay koluna mensup, kendi özgü grubunu oluşturan dillerdendir.

İngilizcenin Özellikleri

Hint-Avrupa dil ailesine mensup; İngiltere, İrlanda, Kanada, Avustralya, ABD ve bazı eski sömürge ülkelerinde konuşulan dildir.

Almancanın Özellikleri

Almanlarca konuşulan, Hint-Avrupa dil ailesine mensup Avrupa dilidir. Latin kökenli 29 harften oluşan alfabeye sahiptir.

Dil Aileleri

Yeryüzünde adeta ulus sayısınca bir dil vardır. Her devletin kendi resmi dili bulunur. Diller, gruplara ve ailelere ayrılarak incelenmektedir.

Özel Çelik Çeşitleri

Bir çok sektörde kullanılar özel çelikler her yerde üretilmediği gibi her yerde satılmamaktadır.
Son değişiklik: Yazım ve kod hataları düzeltildi. Kaynakça, Ayrıca Bakınız kısımları eklendi ve ek içerik eklemesi yapıldı.

İkinci El Geri Dönüşümün Önemi

İkinci el pazarının önemi nedir?
Son değişiklik: Yazım hataları ve kategorisi düzeltildi. URL Özgünleştirildi. Gereksiz bağlantılar temizlendi.

101 Kaliteli Yaşam İlkesi

Herkesin en büyük arzusu kaliteli bir hayatı yaşamaktır ki, hakkımız da. Kaliteli bir hayat sürdürebilmek ise kişinin kendi elindedir.

Schminktipps für die unbewussten-unwissenden Menschen über das Make-Up

Wir nehmen an, dass Sie nicht schminken und Sie anfangen möchten. Sie sollten einige Schminktipps wissen, um effektives, effizientes und wunderschönes Make-up zu schminken.

Praktische einfache Beauty-Tipps

Viele Menschen, besondere die Frauen möchten sehr schön und gesund sein. Dafür versuchen sie viel Make-up schminken. Aber man weiß, dass sie sehr ungesund ist.

Natürlich aussehendes Make Up-Techniken

Wie können wir aussehendes Make-up schminken?