Rastgelelik Viki'ye Hoş Geldiniz

Diğer vikilerden daha özgür!
Madde sayısı: 168

24.10.2020, Cumartesi

Rastgelelik Viki
Rastgelelik Viki Dahası

Rastgelelik Viki

Diğer Vikilerden daha özgür!

Rastgelelik Viki, "Rastgelelik Kavramsal Veri Arama Motoru ve Sözlüğü" projesi kapsamında geliştirilmekte olan Viki-Ansiklopedi projesidir. Özellikle Türkçe az bulunan kaynak ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilmiştir. Yapay diller, programlama dilleri, bölgesel yerel kültür ve toplum bilgileri üzerine yeterli Türkçe kaynak bulunmamaktadır. Bu eksikliği yeni bilgi üretimi sağlayarak tamamlamayı amaç edinmekteyiz.

Diğer birçok Viki platformunun aksine kısıtlama, ağır madde oluşturma kuralları bulunmaz. Özgür bilgi kapsamında sunulan hizmetin gerçek manada özgür olmasını amaçlar.

Rastgelelik Viki, Arama Motoru Geliştirme ekibimiz tarafından geliştirilmiştir. Herhangi bir Viki alt yapısı veya hazır içerik sistemi-scripti kullanılmamaktadır. Mevcut bir bilgiyi eklemek ve kopyalamak yerine az bilinen konuda madde oluşturarak katkılarla geliştirilmesini sağlamanızı öneriyoruz.

Viki'de Madde ve Katkı Ara

Ara kutucuğuna kavram - sözcük yazıp aratarak Viki'deki tüm içeriklere ulaşabilirsiniz. Viki, Sözlük ve arama motorundan bağımsız sonuçlar sunar.

Rastgelelik Viki: Diğer vikilerden daha özgür! Kendi alt yapımızda kendi imkanlarımızla MediaWiki, DokuWiki, Wikidot gibi hazır Script kullanmadan hazırladığımız Wiki Ağıdır. Her alanda özgürce bilgi üretilmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Rastgelelik Viki Kapsamı : Ansiklopedi, Viki, Wiki, Özgür Bilgi, Yabancı Dil Anlatım, Yapay Dil Tanıtım, Çok Dilli Bilgi Üretimi, Ücretsiz İçerik ve Materyaller,

Size Sesleniyoruz

Rastgelelik Viki, kendimizce özgün olarak geliştirmeye çalıştığımız bir Viki (Wiki) projesi olduğu için birçok eksiklik ve hata tespit etmeniz mümkündür. Çünkü henüz yeni ve gelişimi devam etmektedir. Ayrıca maddelerin birçoğu taslak veya gelişim safhasında olabilir. Zaman içerisinde siz ve diğer geliştiricilerimizin katkılarıyla maddeler ve Wiki'miz gelişecektir. Sonuç itibarıyla sizlerin sayesinde güçlü bir Türkçe kaynak ve bilgi üretim merkezi olacaktır.

Lütfen tespit ettiğiniz sistemsel hataları bize iletiniz. Eksik, hatalı veya taslak özelliğinde rastgeldiğiniz maddelerin gelişimine katkı sağlamanız biz, kullanıcı ve değerli Türkçemiz için büyük önem teşkil etmektedir.

Rastgelelik Viki Madde Konsepti

Rastgelelik Viki, diğer ansiklopedi ve Viki ağlarından farklı olarak kapsamlı ve geniş çaplı konu seçiminden ziyade daha dar kapsamda, odaklı konular üzerine madde oluşumuna destek vermeyi amaçlar. Yani "İngilizce", İngilizce Dil Bilgisi" şeklinde kapsamlı maddeler yerine daha dar ve odaklı konu olacak şekilde, "İngilizce Sıfat Çekimleri", "İngilizce Sıfatların Halleri", İngilizce Geniş Zaman Çekimi" gibi maddeler oluşturulması ön görülür. Ayrıca bakınız: Viki Madde Konsepti

En Önemli Kurallar

Yeni madde oluşturmak için kuşkusuz belli kurallar belirtilmiştir. "Kurallar" madde sayfasında tüm detayları bulabilirsiniz. Ancak biz, özet olarak önemli birkaç kuralı size hatırlatmak istiyoruz. En önemli kural, özgür olduğunuzun bilincinde olmanızdır. Konu seçimi, yazım tarzı ve dili sizin iradenize bırakılmıştır. Yalnızca 3 önemli kurala riayet ederek madde oluşturmanız yeterlidir.

  • 1 - Madde oluşturulacak dilin yazım ve anlatım kurallarına uygun olarak içeriğin oluşturulması GEREKİR
  • 2 - Reklam, Irkçılık, Ayrımcılık, Aşağılayıcılık, Yasadışı, Suç ve Yetişkin içerik barındıran materyal, bağlantı ve yazıların barındırıldığı maddelerin oluşturulması YASAKTIR.
  • 3 - Maddenin ve içerdiği materyallerin telif haklarını ihlal etmemesi GEREKİR.

Son Maddeler

Nomuli Yapay Dili

Nova mundo linguo kelimesinin kısaltılmışıdır ve anlamı Yeni dünya dili demektir.

Hûrayca Temel İfadeler

Al Bakiyye yapay dilinin lehçesi Hûrayca'da temel ifadeler İngilizce, Almanca, Türkçe ve Esperanto dilinde işlenmiştir.

What is the Hurayish

Hûrayca (Hurayish) means that a language is freedom and transparent like a mount. And also it means; a language of freedom.

Hûrayca Nedir? (Ñû ist el Hûrayca?)

Hûrayca Kelime Anlamı: “Ay kadar bağımsız, özgür, berrak ve parıltılı dil, özgür olma arzusu, özgür olmayı isteme dili”, demektir.

Hûrayca Alfabesi (Hûrayca Tamğalok)

Hûrayca, Al Bakiyye yapay dilinin bir lehçesi olup, alfabe ve yazımda kısıtlama olmayan bir dildir. Öğrenimi kolaylaştırmak için Latin harflerinden oluşturulmuş standart alfabesi bulunur.

Hûrayish Phrasebook

In Hurayish are there many forms and method for greetings. And also you can use the greetings words from other languages like “Selam, Hello” etc. If you use with alû, it will be best.

Hûrayca Emsal Beyanu or Sözlemen (Hûrayca Örnek İfade ve Cümleler)

Hûrayca temel ifade ve cümlelere yer verilmiştir. Hûrayca Standart Ulu Sözlükten alınmıştır.

Hûrayca

Kelime Anlamı: “Ay kadar bağımsız, özgür, berrak ve parıltılı dil, özgür olma arzusu, özgür olmayı isteme dili”, demektir.

Evden Eve Nakliyat

Lojistik, karma bir operasyonun ayrıntılı organizasyonu demektir. Genelde aklımıza bir şeylerin taşıması gelse de genel itibarıyla işlevi ve mantığı bunun çok daha ötesindedir.

Türkçenin Özellikleri

Ural-Altay dil ailesinin, Altay koluna mensup, kendi özgü grubunu oluşturan dillerdendir.