Artık yeni bir Wiki alt yapımız var. Yakın zamanda bu panel sadece Firma Wiki olarak kullanılacaktır. Lütfen daha özgür bilgi için yeni Rastgelelik Wiki'yi destekleyin.  • Oku
  • Yeni Ekle

Renk Ölçüm Chazı

Diğer vikilerden daha özgür!

Bu maddenin geliştirilmesi gerekmektedir.

Madde yeterli ve kapsamlı bilgiye sahip değil. Daha fazla katkı ve içerikle geliştirilmesi gerekiyor.


Kolorimetre, kolorimetride kullanılan, belirli dalga boylarının belirli bir çözelti ile soğurulmasını ölçen bir cihazdır. Renk ölçüm cihazı satış ve destek konusunda profesyonellere ihtiyaç vardır.
"Renk Ölçüm Chazı"
Renk Ölçüm Chazı

Konu renk ölçümü gibi kritik bir alan olduğunda doğru spektrofotometreyi seçmek, doğru şekilde kullanmak ve olası problemlerde güvenilir bir çözüm ortağı bulmak çok önemli hale geliyor. Odak Kimya olarak X-Rite ile birlikte 20 yılı aşkın tecrübemizle boya, plastik, tekstil, otomotiv, baskı-ambalaj, seramik, madencilik gibi birçok sektörde uzman kadromuzla satıştan itibaren uygulama (aplikasyon), servis ve kalibrasyon desteği veriyoruz. Renk ölçümünde sadece spektrofotometreler değil, kalite kontrol ve formülasyon yazılımları da önemli bir yer tuttuğu için yazılım kullanımında da anlık destek alabilmek önemli bir avantaj sağlamaktadır. Bu anlamda sadece satış sürecinde değil, kullanım ve teknik servis aşamalarında da kullanıcıların yanında olmak misyonumuzla sattığımız ürünlere her anlamda hakim oluyoruz. Eğer siz de bu hizmet anlayışı ile renk doğruluğunda bir adım öteye gitmeyi ve maliyetleri düşürerek prosesinizi verimli hale getirmeyi hedefliyorsanız bütünsel çözümlerimizle sizlerin karşısında olmaktan memnuniyet duyacağız.

Renk Ölçüm Cihazları

Gözümüzle görüp değerlendirebildiğimiz bir nicelik olan rengi niçin elektronik bir cihazdan yardım alıp ölçerek değerlendirmemiz gerektiği çoğu zaman kilit bir soru olmuştur.
Göz her ne kadar en önemli organlarımızdan biri ve en iyi görme açısı olsa da bazı dezavantajları bulunmaktadır.
Bir renge bakan kişinin; 
  • Retinal yorgunluğu
  • Zayıf renk hafızası
  • Arka fon efektleri
  • Renk körlüğü
  • Cinsiyeti
  • Yaşı
  • Psikolojik durumu
  • Rengin sonradan hatırlamak üzere beyne kaydedilememesi, gibi konular rengin kişiden kişiye değişmesinin sebebidir.
Ayrıca kişinin dışından kaynaklı sebepler de bulunmaktadır.

Ortam aydınlatması

Işık kaynağı tipi (D50, D65, Floresan, Ampul, vb.)
Numunenin ışığı alma açısı
Metamerizm (İki rengin bir ışık kaynağı altında aynı görünürken başka bir ışık kaynağı altında farklı görünmesi)
gibi sebeplerden kişinin dışında gelişen sebepler olarak sıralanabilir.
Şimdi gelelim hangi tip renk ölçüm cihazının bizim için doğru cihaz olduğuna.
Renk ölçüm cihazları gelişen teknoloji ile birlikte insan gözüne en yakın sonucu verecek şekilde evrilmektedir. Günümüz teknolojisinde yaygın olarak kullanılan renk ölçüm spektrofotometreleri olarak adlandırılır.
Spektrofotometrelerin temel amacı rengi yukarıda saydığımız değişkenlerden etkilenmeyecek şekilde ölçmek, kaydetmek, kıyaslamak, bu ölçümleri dijital olarak gönderebilmektir.
Sektörlere göre ayrıldığında, matbaa renk ölçüm cihazı, boya renk ölçüm cihazı, plastik renk ölçüm cihazı, tekstil renk ölçüm cihazı, metalik renk ölçüm cihazı, otomotiv renk ölçüm cihazı, seramik renk ölçüm cihazı, ahşap renk ölçüm cihazı, kozmetik renk ölçüm cihazı, deterjan renk ölçüm cihazı, sıvı renk ölçüm cihazı, beyaz eşya renk ölçüm cihazı, gıda renk ölçüm cihazı, yol çizgi boyası renk ölçüm cihazı gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Portatif Renk Ölçüm Cihazları

Ölçüm geometrilerine göre ayrıldığında üç ana çeşitte adlandırılabilir. Sektörün ihtiyacına göre hangi geometrideki renk ölçüm cihazı kullanılacağı belirlenir.
0/45° veya 45/0° Geometrisi
0/45° ya da 45/0° geometrisi, gerçek hayatta bir insanın bir renge baktığında oluşan ışık kaynağı ve gözlemci düzeneğine çok benzemektedir. Genelde bir objeyi incelediğimizde ışık yukarıdan (0 derece) gelir ve biz de yaklaşık 45 derecelik açı ile objeye bakarız. Bu ölçüm geometrisinde yüzey efekti veya parlaklığın etkisi altında ölçüm yapılır. Örneğin, aynı siyah boya ile bir mat bir de parlak bir numune alalım. İnsan gözü parlak objeleri daha koyu, mat objeleri daha açık görür. 0/45 bir cihazla ölçüm yaptığımızda da mat olan obje daha açık, parlak olan obje daha koyu olacaktır. Aşağıdaki görselde mat ve parlak siyahın farkını görebilirsiniz. Baskı & ambalaj, yol çizgi boyası endüstrisinde yaygın olarak kullanılır.

d/8 (Küresel) Geometrisi

Bu ölçüm geometrisi d/8° veya küresel geometri olarak adlandırılır. Küresel denmesinin nedeni optik düzeneğinde içi baryum sülfat kaplı bir küre bulundurmasıdır. d/8’in açılımı ise diffuse/8° şeklindedir. Işık numunenin üzerine direkt olarak değil, küre içerisinde birçok kere yansıma yaptıktan sonra yansıdığı için diffuse terimiyle adlandırılır. 8 derece ise gözlemci numuneye 8 derece açıyla bakmasından gelir. d/8° geometrisinin avantajı, renk ölçümünü numunedeki yüzey efektlerinden etkilenmeyecek şekilde yapabilmesidir. Bunu yapabilmesindeki temel avantaj ışığı direkt olarak göndermeyip, küre içindeki yansımalar sayesinde numune her açıdan aydınlatılmış olur. Böylece yüzey mat, parlak, pürüzlü, metalize olsa da gerçek renk ölçülmüş olur. Boya, plastik, tekstil, seramik, beyaz eşya, otomotiv endüstrilerinde yaygın olarak kullanılır.

Çoklu Açı (Multi Angle) Geometrisi

Çoklu açı geometrisi, 0/45 geometrisine ek olarak başka açıda konumlandırılan ışık kaynaklarının veya gözlemcilerin rengi nasıl gördüğünü de bize verir. Buna genelde otomotiv sektöründe boyanın içerisindeki mika, sedef, ışıltı gibi efektlerin etkisini ve metalik renklerin ölçümünde kullanılır. Otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılır.

Kaynaklar

Site: "Renk Ölçüm Cihazları", https://www.odakkimya.com.tr/renk-olcum-cihazi

Madde değeri: 3550

Renk Ölçüm Chazı: Katkılar

Bu alan maddeye ait ek katkıları içerir.

Henüz bu maddeye katkı sağlanmamıştır. Maddeye katkı sağlayarak gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.
Lütfen bu alana yorum, tartışma konusu ve reklam eklemeyiniz. Görüş ve önerilerinizi "Tartışma" bölümüne ekleyebilirsiniz.

Toplam Katkı Sayısı: 0
avatar

Son değişiklik: renk ölçüm cihazı

Tartışma

Okunma: 355 | Güncellik: 17.06.2021 | Değer: 0.0/0

Madde Başlığı: Renk Ölçüm Chazı
Madde Kimliği: 1623247238
Sayfa Kimlik Kodu: 203
Robotların İndekslemesi: İzin Veriliyor (Varsayılan).
Son değişikliği görüntüleyen kullanıcı sayısı: 355
Rastgelelik Viki Öğe Kimliği: RW2038entry
Madde Kategori ve Grupları: Kategori / Alan / Bölüm; Bilim-Teknoloji
Madde Şablonu: Geliştirilmesi Gereken Madde
Madde Dili: Türkçe
Sayfa Dili: Türkçe
Madde Oluşum Tarihi: 17.01.2021
Katkı Sayısı: 0
Tabii Sunucu ve Veri: Rastgelelik Arama Motoru > WB Alt Sistemi / R-uNet alt yapısı.
Sürüm: 1.8-203
Kalıcı Madde Adı: Henüz kalıcı madde adı oluşturulmamış.
Kalıcı Madde Sayfa URL: http://wb.rastgelelik.com/viki/cat/bilim_teknoloji/renk_olcum_cihazi/8-1-0-203
Belge URL: Henüz bir belge eklenmemiş.
Diğer Sosyal Ağlarda Paylaşım:
RSS Bağlantısı: http://wb.rastgelelik.com/viki/rss/
Madde Resmi+URL: /_bd/2/203.jpg (Boyut: 233.1 Kb)

"Renk Ölçüm Chazı" isimli bu maddeye katkı sağlayarak gelişimine yardımcı olabilirsiniz.