• Oku
  • Yeni Ekle

Su Ayıları ve Mükemmel Özellikleri

Diğer vikilerden daha özgür!

Bu maddenin geliştirilmesi gerekmektedir.

Madde yeterli ve kapsamlı bilgiye sahip değil. Daha fazla katkı ve içerikle geliştirilmesi gerekiyor.


Su ayıları pek bilinen bir canlı olmasa da birkaç kez duymuş olabilirsiniz.
"Su Ayıları ve Mükemmel Özellikleri"
Su Ayıları ve Mükemmel Özellikleri

Genellikle çok zor şartlarda yaşayan bu mikroskobik canlı gurubunun 1000 den fazla türü olduğu bilinmektedir.

Bu canlılar 1773 de Alman vatandaşı Zoolog Johan August Ephraim Goeze tarafından keşfedildi. İsminin uzun olduğunu biliyorum ama bu kâşifin günümüzde pek çok kez önümüze geleceğini ve işimize yarayacağını da bilmeliyiz.
Su ayıları genellikle zor şartlar altında yaşamaktadır. İnsanoğlunun yaşayamadığı her türlü zor ortamlarda yaşayan bu canlıların en büyük özelliği de bu olsa gerek. Yosun yavrusu adıyla da bilinen bu mikroskobik canlıların dört adet kısa bacağı, kütiküle yani suya dayanıklı mumsu bir tabaka ve ince bir segmente sahiptir. Ayrıca dünyanın en küçük hayvanı olma özelliği de bulunan su yosunları genellikle zor şartlarda yaşayabiliyor olması yanında en çok nemli alanlar ve tatlı sularda bulunmaktadırlar.
Latincesi Terdigrat yani yavaş adımlayanlar anlamına gelen bir kelime ile anılmaktadır. Bu hayvanlar insanlar için yaşanılması imkânsız diyebileceğimiz ve birçok canlının yaşayamayacağım zor soğuk ve sıcak iklimlerde yaşayabilen dünyanın en küçük ama ne hikmetse bilinen en güçlü canlılarıdır.

Ayrıca bu hayvanlar insanların ölmesi %100 olan ortamların onlarca kat daha zor ortamlarda yaşayabilmesiyle de bilinmektedir. Belki de bizi en çok etkiledikleri kısımları burası olmalı.
Son zamanlarda İsrail’in uzaya gönderdiği ama başarısızlıkla sonuçlanan bu facia da roket içerisinde yosun yavruları hayvanlarının da bulunmasından sonra bu hayvanların ne kadar güçlü olduğu uzaya gönderilebilecek kadar güçlü olmasından dolayı olmalıdır. Hayat kalan bazı Su ayıları olduğu söylenen bu olayda ister istemez aklılarla uzayda yaşayabilecek kadar güçlü bir canlının nasıl olduğuna inanmamızın zor olduğu geliyor. Ama bu kadar güçlü bir canlının gelecekte ne gibi büyük gelişim sağlayabilir.
Aslında yararlı kullanılırsa eğer zor koşullarda devresi kapanmayan motoru düzenli çalışan robotlar ve makineler yapılabilme imkânı oluşuyor. Ancak bu hayvana benzer şekilde yapılması şuan mümkün değil. Ne kadar iyi bilinse bile fiziksel özellikleri bir robot veya makinede aynı fiziksel işlemler gerçekleştirirse çok yavaş hareket eder ve bütün işlemleri doğal bir canlı ve içgüdüsü olmadığı için gerçekleştiremeyeceği biliniyor.

Su ayıları genellikle bitki hücreleri, algler ve kendi gibi küçük ve omurgasız hayvanlarla beslenerek hayatını sürdürmektedir.
Vücudu tırtıla benzeyen ancak sekiz bacağı bulunan su ayılarının O harfi şeklinde ağızları vardır.
2007 yılında Avrupa uzay araştırmaları ajansı (ESA), bir gurup terdigrarı alçak yörüngeye göndermiş ve düzenli olarak incelemiştir. Susuz bırakılan Su ayıları ne kadar güçlü olduğunu dünyaya on iki gün boyunca hayatta kalabilmesi ile kanıtlar bir gösterge olmuştur.

Su ayısının bir diğer özelliği ise radyasyona karşı dayanıklılığıdır. Birçok canlıyı anında öldürebilecek derecede yüksek dozda ki radyasyona dayanabilirler. Ayrıca Su ayıları dünyaya olağan bir büyük felakette nerdeyse tüm canlı organizmaların yok olabileceği bir felakete karşı güçlü kalabileceği hatta ve hatta hayatta bile kalabileceği söyleniyor.
Yapılan deneylerde 5000 ve 6000 Gy (gray) radyasyona maruz kalmışlar ancak hayatta kalabilmişlerdir. İnsanoğlu için 1 gray radyasyon bile sorun yaşatabilir. Yani 6 ya da 7 gray radyasyon alan bir insan büyük bir mucize yaşanmazsa ölmüş demektir. Artık 5000 Graylık bir radyasyonu düşünecek olursak atom bombası etkisi oluşturabilir.
 

Madde değeri: 185

Su Ayıları ve Mükemmel Özellikleri: Katkılar

Bu alan maddeye ait ek katkıları içerir.

Henüz bu maddeye katkı sağlanmamıştır. Maddeye katkı sağlayarak gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.
Lütfen bu alana yorum, tartışma konusu ve reklam eklemeyiniz. Görüş ve önerilerinizi "Tartışma" bölümüne ekleyebilirsiniz.

Toplam Katkı Sayısı: 0
avatar

Tartışma

| Anahtar Kelimeler: su ayıları, su ayılarının özellikleri, Su Ayıları ve Mükemmel Özellikleri Okunma: 18 | Güncellik: 17.01.2021 | Değer: 5.0/1

Madde Başlığı: Su Ayıları ve Mükemmel Özellikleri
Madde Kimliği: 1608188495
Sayfa Kimlik Kodu: 202
Robotların İndekslemesi: İzin Veriliyor (Varsayılan).
Son değişikliği görüntüleyen kullanıcı sayısı: 18
Rastgelelik Viki Öğe Kimliği: RW2028entry
Madde Kategori ve Grupları: Kategori / Alan / Bölüm; Bilim-Teknoloji
Madde Şablonu: Geliştirilmesi Gereken Madde
Madde Dili: Türkçe
Sayfa Dili: Türkçe
Madde Oluşum Tarihi: 17.12.2020
Katkı Sayısı: 0
Tabii Sunucu ve Veri: Rastgelelik Arama Motoru > WB Alt Sistemi / R-uNet alt yapısı.
Sürüm: 1.8-202
Kalıcı Madde Adı: Henüz kalıcı madde adı oluşturulmamış.
Kalıcı Madde Sayfa URL: http://wb.rastgelelik.com/viki/cat/bilim_teknoloji/su_ayilari_ve_mukemmel_ozellikleri/8-1-0-202
Belge URL: Henüz bir belge eklenmemiş.
Diğer Sosyal Ağlarda Paylaşım:
RSS Bağlantısı: http://wb.rastgelelik.com/viki/rss/
Madde Resmi+URL: /_bd/2/202.jpg (Boyut: 49.6 Kb)

"Su Ayıları ve Mükemmel Özellikleri" isimli bu maddeye katkı sağlayarak gelişimine yardımcı olabilirsiniz.