Artık yeni bir Wiki alt yapımız var. Yakın zamanda bu panel sadece Firma Wiki olarak kullanılacaktır. Lütfen daha özgür bilgi için yeni Rastgelelik Wiki'yi destekleyin.  • Oku
  • Yeni Ekle

Taş ve Seramik Maliyeti

Diğer vikilerden daha özgür!

Seramik, yüksek sıcaklıkta pişirilmiş toprak olup, fayans ve porselen yapımında sıkça kullanılan malzemedir. İlkel topluluklardan günümüze uzanan tarihi süreçte çanak, çömlek, vazo gibi alet ve gereçlerin üretiminde esas alınan yegâne madde seramiktir.

Seramikten sonra en sık kullanılan madde ise taş olmuştur. “Seramik” sözcüğü, dilimize Fransızcadan geçmiştir. Türkçe karşılığı ise Rastgelelik Tarama Sözlüğü verilerine göre “Palgaş” olarak kabul edilir.
İnşaat sektörü ve özellikle mutfak, banyo gibi alanlarda kullanılan seramik gibi maddelere ek olarak tercih edilen taş ise milyonlarca yıldır çeşitli uluslarca kullanılmış temel maddelerdendir. Milyonlarca yıl süren şekillenme serüvenine sahip olan taş, en eski yapı malzemelerinden ve günümüzde de hâlâ kullanılan malzemelerin başındadır. Doğada hazır halde bulunmaktadır. En bilindik örnekleri ise Granit, Traverten ve Mermerdir. 

Kaplama Malzemesi Olarak Taş ile Seramik Arasındaki Fark Nedir?

Taş, diğer tabiriyle doğal taş kendine özgü niteliklere sahiptir. Üretilecek temel ürün, taşın özgü yapısı, rengi ve dokusundan dolayı eşsizlik kazanır. Seramik ve Taş doğal oluşu, çevre dostu (Ekolojik) bir yapıya sahipliği açısından da önem arz eder. Seramik, taşa göre daha düşük maliyetlidir ve işlenme süreçleri birbirinden farklıdır.

Taş ve Seramik Maliyeti Hesaplama

Taş ve seramik maliyetinin hesaplanmasında temel malzemeye ek olarak işçilik ücretinin de dikkate alınması gerekir. Uygulanacak malzeme birim fiyatı, sarf malzemesinin ücreti ve ayrıca nakliye ücretleri belirlenmelidir. Taş ve seramik işçiliğinde işçilik ücretleri metrekare üzerinden hesaplanır.  Çalışma alanının ekonomik durumu, fayans ustasının kabiliyeti ve uzmanlık düzeyi, çalışma alanının büyüklüğü işçilik ücretlerini etkileyen faktörlerdir. Malzeme olarak taş ve seramikler genel olarak ortalama bir fiyata sahip olsa da işlemi yapacak olan ustanın işçilik ücreti belli bir oranda olmaz, değişiklik gösterir.
Yeni ve modern yapıların, konutların yükseldiği veya belli bir değer hacmine sahip olan muhitlerde ustaların işçilik ücretleri örneğin 200 – 250 TL arası olabilirken, daha eski yapıların bulunduğu, kamusal olarak daha ekonomik bütçeli ailelerin yaşadığı muhitteki ustanın fayans için işçilik ücreti 50 – 100 TL arası olabilmektedir. Taş ve seramik maliyeti için net bir tutar veya belli bir oran belirlemek doğru bir yaklaşım olmayacaktır, zira günlük taş ve seramik malzeme fiyatlarında, nakliye ücretlerinde değişim gözlenmektedir. Genellikle işlemi gerçekleştirecek olan fayans ustası metrekaresi üzerinden kendi işçilik ücretini belirtmekte, malzemeyi ise ev sahibine bırakmaktadır. Malzemesi içinde toplam fiyat veren ustalar da vardır.
Aşağıdaki tablo göz önünde bulundurularak örnek bir fiyat analizi yapılacak olursa, ekonomik, orta bütçeli ve pahalı üç seçenekte maliyet sunumu mümkündür.
Malzeme Metrekare fiyatı
Seramik (Zemin İçin) 8 – 159 TL
Seramik (Duvar İçin) 8 – 81 TL
Taş 24 – 159 TL
İşçilik Ücreti 24 – 39 TL
Sarf Malzemesi (Ders, Dolgu, Tutkal vb.) 7 – 19 TL

Ekonomik Seçenek: 10 metrekare mutfak için seramik veya taş malzemeden işlem talep edildiğini düşünelim. 2020 verileri dikkate alındığında malzeme, işçilik, nakliye dâhil 1500 TL bir maliyet söz konusu olacaktır. Bu maliyet ortalama olup, bölge ve seramik/taş malzemesinin yapısına göre de değişiklik gösterir. Ekonomik seçenek olarak taş yerine seramik tercih edilmelidir. Çünkü seramik malzeme fiyatı taş malzemesine göre daha uygundur.
Orta Bütçeli Seçenek: 10 metrekarelik bir mutfak için taş yahut seramik malzemeden işlem talep edildiği düşünülürse işçilik ve malzeme ile beraber nakliye dâhil 2000 – 2750 TL bir maliyet söz konusu olacaktır. Malzeme olarak seramik veya taş tercih edilebilir.
Pahalı Seçenek: 10 metrekarelik mutfak için pahalı doğal taş uygulamak istenirse maliyet yüksek olacaktır. Malzeme, nakliye hizmeti ve işçilik dâhil 3000 – 3500 TL maliyet çıkacaktır.
Seramik ve taş malzeme hesaplamalarında uygulama alanının zorluğu, uygulamada yaşanılacak sorunlar usta açısından işçilik maliyetlerini de ayrıca etkiler. Metrekare başına belli bir işçilik maliyeti söz konusu olsa da bazı özel durumlarda ek maliyet söz konusu olabilir. Özellikle eski seramik veya taş yapıların sökülmesi, değiştirilmesi bu maliyetleri artırır.

Taş ve Seramik Maliyeti Hesaplama Programı

Genel itibarıyla hesaplama programları belli verilerin Javascript, Python, PHP veya C++ ya da C# gibi yazılım dilleriyle yazılıp, işlettirildiği hazır yazılımlardır. Büyük oranda da Javascript ve onun kütüphanelerinden faydalanılarak hazırlanır. Verilen değerler input (Veri Giriş Kutucuğu) aracılığıyla yazılıma tanıtılır ve alınan veriler belli algoritma neticesinde hesaplanıp, “IF / Else” koşul yapısıyla çıktı olarak kullanıcıya sunulur.
Basit bir kullanım mantığında sizden istenilen verileri ilgili tablo kutucuklarına işleyip “Hesapla” demeniz yeterlidir. Bazı yazılımlar değerler girildikçe otomatik hesaplar. Ancak en sağlıklısı “Hesapla” düğmesine basılarak yapılanıdır ki, Javascript gibi dillerde sayfada kasılma ve ağırlaşma olmasın.

Gerekli Veriler ve Hesaplanması

Toplam Alan Bilgisi: Taş veya Seramik olarak döşenecek alanın toplam metrekare cinsinden boyutunu ifade eder.
Toplam Duvar Metrajı (Metrekare cinsinden boyutu): Duvar bölgesi için döşenecek alanın ölçüsünü belirtir.
Toplam Zemin Metrajı (Metrekare cinsinden boyutu): Döşenecek zemin alanının ölçüsünü belirtir.
Kırma-Sökme ve Kara Sıvama: Eski, önceden yapılmış seramik, taş veya farklı malzemeden yapılmış yüzeyler bulunuyor mu? Bulunuyorsa bunun usta işçilik ücreti için gerekli olduğu bilinmeli ve bu hususta bu verinin belirtilmesi gerekir.
Malzeme Türü: Kullanılacak malzemenin tür ve cinsinin belirtilmesidir. Her malzeme türü birbirinden farklı fiyata ve toplam maliyete sahiptir. Taş malzeme ile mermer ve seramik yahut Traverten arasında ciddi fiyat farkları vardır. Bu durum göz önünde bulundurularak hesaplama yazılımına veri işlemesi yapılmalıdır.
Derz Miktarı (KG Cinsinden): Kullanılacak toplam derz oranı, zemin ve duvar için toplam belirtilebildiği gibi bazı yazılımlar bu veriyi ayrı olarak da talep edebilmektedir. .
Yapıştırma Harcı: Seramik veya taşın duvar ve zemine yapıştırılması gerekir. Eski zamanlarda çimento ve kum kullanılarak yapılmakta idi. Günümüzde ise yapıştırıcı harç ile yapıldığı için birçok yazılım bu malzemeye göre veri girdisi talep eder. Yapıştırıcı harç için kilogram cinsinden miktar girilmelidir.

Bazı yazılımlar daha odaklı hesap analizi yapmak adına mekânın en – boy oranına ek olarak kapı - kanat adedini, pencere enini ve boyutunu, ilaveten kat yüksekliğini talep edebilmektedir. Bu veriler birim fiyattan kullanılacak malzemenin ortalama tüketim miktarını hesaplamak için idealdir.
Hesaplama işlemleri, büyük oranda tüm maliyeti birim temelli ve toplam fiyat odaklı sunmaktadır.  

Notlar

  1. Taslak-Örnek Metin: "Taş ve Seramik Maliyeti", örnek metin olarak hazırlanmış taslaktır. 

Madde değeri: 3360

Taş ve Seramik Maliyeti: Katkılar

Bu alan maddeye ait ek katkıları içerir.

Henüz bu maddeye katkı sağlanmamıştır. Maddeye katkı sağlayarak gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.
Lütfen bu alana yorum, tartışma konusu ve reklam eklemeyiniz. Görüş ve önerilerinizi "Tartışma" bölümüne ekleyebilirsiniz.

Toplam Katkı Sayısı: 0
avatar

Tartışma

| Anahtar Kelimeler: seramik, taş, hesaplama Okunma: 336 | Güncellik: 10.12.2020 | Değer: 0.0/0

Madde Başlığı: Taş ve Seramik Maliyeti
Madde Kimliği: 1604999058
Sayfa Kimlik Kodu: 198
Robotların İndekslemesi: İzin Veriliyor (Varsayılan).
Son değişikliği görüntüleyen kullanıcı sayısı: 336
Rastgelelik Viki Öğe Kimliği: RW1988entry
Madde Kategori ve Grupları: Kategori / Alan / Bölüm; Bilim-Teknoloji
Madde Şablonu:
Madde Dili: Türkçe
Sayfa Dili: Türkçe
Madde Oluşum Tarihi: 10.11.2020
Katkı Sayısı: 0
Tabii Sunucu ve Veri: Rastgelelik Arama Motoru > WB Alt Sistemi / R-uNet alt yapısı.
Sürüm: 1.8-198
Kalıcı Madde Adı: Henüz kalıcı madde adı oluşturulmamış.
Kalıcı Madde Sayfa URL: http://wb.rastgelelik.com/viki/cat/bilim_teknoloji/tas_ve_seramik_maliyeti/8-1-0-198
Belge URL: Henüz bir belge eklenmemiş.
Diğer Sosyal Ağlarda Paylaşım:
RSS Bağlantısı: http://wb.rastgelelik.com/viki/rss/
Madde Resmi+URL: Görsel materyal eklenmemiş.

"Taş ve Seramik Maliyeti" isimli bu maddeye katkı sağlayarak gelişimine yardımcı olabilirsiniz.