Artık yeni bir Wiki alt yapımız var. Yakın zamanda bu panel sadece Firma Wiki olarak kullanılacaktır. Lütfen daha özgür bilgi için yeni Rastgelelik Wiki'yi destekleyin. • Oku
 • Yeni Ekle

Ruj Nasıl Sürülür

Diğer vikilerden daha özgür!

Güzel ve çekici bir görünüm, kusursuz makyaj etkisi için ruj seçimi ve makyajı önemlidir. Dolayısıyla kaliteli ve uygun özellikte rujlar seçilip özenle dudaklara sürülmelidir.

Ruj rengi, kalitesi ve dudak yapısı gibi, kişini ten rengi de önemlidir. Rujlar makyajın tamamlayıcısıdır. O yüzden kusursuz makyaj için kusursuz bir ruj kullanımı gerekir. Saç ve göz rengi, ten dokusu, dudak yapısı her zaman dikkate alınmalı; “Koyulara orta, açıklara parıltılı renkler gider.” ilkesi unutulmamalıdır. 

Ruj Sürmenin İncelik ve Kuralları

Her şeyden önce bilinmelidir ki, kaliteli ve dudak tipine uygun özellikteki rujlar her zaman ideal olan makyajı kişiye sunar. Bu yüzden kaliteli, dudak tipine ve ten rengine uygun özelliklerde rujlar seçilmeli, gerektiği durumlarda çift renkli rujlar seçilmelidir. Birkaç önemli aşamaya dikkat edilerek kusursuz ve zarif görünümlü dudaklar elde edilebilir.

 • Baz seçimine dikkat edilmeli, her defasında makyaj esnasında dudaklara da fondöten sürülmelidir. 

 • Sanat eseri olabilecek konturlar çizilmeli, uygun rujlar seçilip özenle sürülmelidir.

 • Hafifçe sabitlenmeli ve fazlalıklar silinmelidir. 

 • Bazen parlatıcılardan faydalanmaktan çekinilmemeli, bazen de mat görünüme razı olunmalıdır. 

 • Genellikle renkleri canlandırmak, en ideal olanıdır. 

En Çok Tercih Edilen Kırmızı Ruj Nasıl Sürülür

Birçok bayanın gerek özel günlerde, gerekse gündelik zamanlarda tercih ettiği en yaygın ruj rengi kırmızıdır. Fakat doğru sürülmemesi nitekim kötü ve hoş olmayan dudak görünümü sunabilmekte ve hatta diğer makyajın da manasını yitirmesine neden olabilmektedir. 

Hazırlık Safhası

İlk önce dudaklara peeling yapılarak ölü deriden dudaklar temizlenir. Bu sayede pürüzsüz dudak cildi elde edilmiş olur. Sonra dudaklar hafifçe nemlendirilir ve ruj uygulamasına hazır hale getirilmiş olur.

 1. Baz:  Koyu renkli ruj sürüleceği zaman dudak rengi işlevsizleştirilmelidir. Bunun için kapatıcı kullanmak en mantıklı olanıdır. Gözaltı kapatıcısı kullanılabileceği gibi, ten rengine uygun fondöten de sürülebilir. Ardından saydam pudra ile kapatıcılar sabitleştirilir.

 2. Çerçeve: Dudak kalemlerine ek seçenek olarak ruj ve dudak fırçaları kullanılabilmektedir. Pratik uygulamalar için dudak kalemi seçilebilir. Çerçeve yapmak için dudağın gerginleştirilmesi gerekir. Alt dudaktan başlanır ve üst dudağın da dudak kenarlarından başlanarak ortada çizginin birleştirilmesi gerekir. Çerçeve tamamlandığında kalemle dudağın tamamı boyanır ve sonrası aşamaya geçilir.

 3. Uygulama: Mat rujlar kullanılabilir. Fakat bu tür rujlar tebeşir yapısında olduklarından sürülmesi zor ve zahmetlidir. Ayrıca dudakları olduğundan çok daha fazla kuru gösterebilmektedir. 

 4. Kusursuzlaştırma: Ruj, özenle sürüldükten sonra makyaj tamamlanır. Son adım olarak dudak etraflarına kapatıcı sürülerek, çerçeve belirginleştirilebilir. 

 

Dudak Şekillerine Göre Ruj Sürme

Normal dudaklara ruj sürme: Fazla özen göstermeye gerek olmayan, makyaja uyumluluğu en kolay olan dudak tipidir. Dudaklara fondöten uyguladıktan hemen sonra doğal dudak kontur çizgisi üzerine dudak çizgisi çekilir. Ruj rengi ve tipi seçimin de istenildiği gibi rahat davranılabilir. Açık veya koyu fark etmez belirtilen yapıda sürülür. 

Düşük dudaklara ruj sürme: Bu tip dudaklarda üst dudak alt dudağın üzerine doğru düşük yapıdadır. Bu yüzden üst dudak ince, alt dudak ise kalın görünmektedir. Her ikisini de dengeli ve çekici göstermek için dudak kenarına kapatıcı sürüldükten sonra üzerine de toz kıvamlı pudra uygulanır. Doğal kontur çizgisi üzerine dudak kalemi hafifçe sürülür. Sonra dudak köşelerinden yukarı doğru çizgi çekilmelidir. Şayet daha küçük dudaklara kavuşmak isteniliyorsa mat ve koyu tonlar, büyük dudaklar isteniliyorsa da pastel ve açık tonlar seçilmelidir. 

Kalın dudaklara ruj sürme: Halihazırda kalın yapıda olduğundan rujun dudağın doğal konturundan taşırılmasına lüzum yoktur. Dudağın öz çizgisi sınırları içinde ruj uygulaması yeterli olacaktır. Aşırı parlak ve açık tonlu rujlardan kaçınılması önerilir. Yahut da dudağın dışına açık, orta kısımlarına biraz daha koyu tonlarda ruj sürülebilir. 

İnce dudaklara ruj sürme: Yapılması gereken ilk iş, bu tür dudakların dolgun gösterilmesini sağlamaktır. Bunun için de ruj, dadak konturundan biraz daha dışa taşırılarak sürülmelidir. Evvela dudaklara toz pudra sürülüp, sonrasında hafifçe dışa taşırılarak ruj sürülür. Koyu renkli ruj sürülmemeli, zira dudakları olduğundan daha ince göstermeye neden olacaktır. Açık renkli rujlar idealdir. 

Madde değeri: 2670

Ruj Nasıl Sürülür: Katkılar

Bu alan maddeye ait ek katkıları içerir.

Henüz bu maddeye katkı sağlanmamıştır. Maddeye katkı sağlayarak gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.
Lütfen bu alana yorum, tartışma konusu ve reklam eklemeyiniz. Görüş ve önerilerinizi "Tartışma" bölümüne ekleyebilirsiniz.

Toplam Katkı Sayısı: 0
avatar

Tartışma

| Anahtar Kelimeler: ruj, ruj nasıl sürülür, ruj sürme Okunma: 267 | Güncellik: 11.07.2021 | Değer: 0.0/0

Madde Başlığı: Ruj Nasıl Sürülür
Madde Kimliği: 1623405488
Sayfa Kimlik Kodu: 216
Robotların İndekslemesi: İzin Veriliyor (Varsayılan).
Son değişikliği görüntüleyen kullanıcı sayısı: 267
Rastgelelik Viki Öğe Kimliği: RW2165entry
Madde Kategori ve Grupları: Kategori / Alan / Bölüm; Sağlık - Güzellik
Madde Şablonu:
Madde Dili: Türkçe
Sayfa Dili: Türkçe
Madde Oluşum Tarihi: 11.06.2021
Katkı Sayısı: 0
Tabii Sunucu ve Veri: Rastgelelik Arama Motoru > WB Alt Sistemi / R-uNet alt yapısı.
Sürüm: 1.5-216
Kalıcı Madde Adı: Henüz kalıcı madde adı oluşturulmamış.
Kalıcı Madde Sayfa URL: http://wb.rastgelelik.com/viki/cat/saglik_guzellik/ruj_nasil_surulur/5-1-0-216
Belge URL: Henüz bir belge eklenmemiş.
Diğer Sosyal Ağlarda Paylaşım:
RSS Bağlantısı: http://wb.rastgelelik.com/viki/rss/
Madde Resmi+URL: Görsel materyal eklenmemiş.

"Ruj Nasıl Sürülür" isimli bu maddeye katkı sağlayarak gelişimine yardımcı olabilirsiniz.