Artık yeni bir Wiki alt yapımız var. Yakın zamanda bu panel sadece Firma Wiki olarak kullanılacaktır. Lütfen daha özgür bilgi için yeni Rastgelelik Wiki'yi destekleyin. • Oku
 • Yeni Ekle

Sivilce İçin Maskeler

Diğer vikilerden daha özgür!

Çoğu kadının kabusu olan sivilce ve akne izlerine karşı maske uygulaması en ideal çözümlerdendir.

Cilde ve aknelere karşı önlem ve uygulanması gereken bazı noktalar şunlardır;

 • Vücudun herhangi bir bölgesinde, özellikle de yüzde çıkan sivilcelerin kesinlikle sıkılmamalıdır. İlla da sıkılması gerektiği düşünülüyorsa sivilce izlerinin oluşumunu önlemek için sivilcelere karşı özel üretilen metal çubuklar yardımıyla sıkılmalıdır.

 • Kullanılan her makyaj fırçası haftada bir defa olsun mutlaka temizlenmelidir. Temizlenmeyen makyaj fırçaları sivilce ve aknelere neden olmaktadır.

 • Yüze zararlı olduğu için her gün maske ve peeling uygulanmamalıdır. Ölü derilerle beraber canlı hücrelerin de ölmesine neden olur.

 • Sigara kullanımı, içilen ortamlarda uzun sureli bulunma durumu da cildin sivilce ve akne istilasına uğramasına neden olur, ciltte leke ve sarartılar oluşur. Yaşlılıkta görülecek olan sarkma ve kırışıklıklara karşı da bu unsurlar dikkate alınmalıdır.

Sivilce izlerinin oluşma durumu:

Sivilce tam oluşmaması, sürekli oynanıp sıkılması gibi nedenlerden dolayı ciltte sivilce  izleri görülmektedir. Bu yüzden cilde yüz temizliğine dikkat edilmelidir. 

Sivilce Maskeleri

Sivilcelere karşı yapılması gerekenler aslında oldukça kolaydır. Cildin temiz tutulması, tüketilen gıdalara dikkat edilmesi ve bol miktarda su tüketilmesi başlıca yöntemlerdir.  Bu durumlara nispeten hâlâ sorun devam ediyorsa maske uygulamaları idealdir. 

Akne Maskeleri

 • Sivilceleri ve izleri yok eden maske Limon maskesi

 • Gül suyu ile sivilce maskesi: cildin temizlenip arındırılması için kullanılan en önemli bitki gül suyudur. Gerekli olan malzemeler, bir emek kaşığı gül suyu ve bal. Karıştırma işlemiyle maske hazırlanır. cilde sürülüp 20 dakika kadar bekletilir. Akabinde ılık suyla durulama yapılır. Cildin temizlenmesi sağlanır. 

 • Farklı bir gül suyu ile sivilce giderici maske için ise, 100 ml gül suyu, 2 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı şeker ve aynı oranda  E vitamini yağı gereklidir. Malzemeler karıştırılarak 2-3dakika pamukla cilde uygulanır. Ardından da cilt ılık suyla yıkanıp temizlenir.

 • Limonlu sivilce maskesi: 1 çorba kaşığı limon suyu ve 2 çorba kaşığı da bal bir kaba konulur. Karıştırılıp ocağa bırakılır. Bir müddet kaynatılır. Sonra sürülebilir kıvama gelene kadar soğuması beklenir ve cilde sürülür. Sonra 15 dakika kadar beklenip yıkama ve temizlenme yapılır. 10 gün boyunca uygulama yapılmalıdır. 

 • Limon ve yumurta akı maskesi: Tüm malzemesi limon suyu ve yumurtanın akıdır. Yumurta akı kırılıp akı bir kaba alınır. Ak üzerine bir çay bardağı kadar limon suyu eklenir. Cilde sürülüp 20 dakika bekletilir. Ardından ılık suyla yıkama ve durulama yapılır. Haftalık iki defa yapılabilir. 

 • Kil ve limonlu maske: Bu maske genellikle aknelere karşı etkilidir. Sivilcelerin oluşmasını da önlediği için sıkça kullanılır. Temel malzemeleri bir çay kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı kil ve aspirin tozudur. Tüm malzemeler bir kaba konulup karıştırılır. Elde edilen karışım, sivilcelerin yoğunlukta bulunduğu vücut bölgelerine sürülür. Hızlıca kurumaya başlayacak olan maske, 10 dakika yüzde bekletildikten sonra ılık suyla durulanıp yıkanmalı ve ciltten arındırılmalıdır. Haftalık sadece bir defa uygulanması yeterlidir. 

 • Bal ve elma maskesi: Maske için gereken temel malzeme bir adet elma ve üç-dört yemek kaşığı baldır. Elma, rendelenip üzerine bal eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışım sonra yüze sürülür. 15 - 20 dakika kadar yüzde bekletilip ardından ılık suyla yıkanır ve yüz durulanır. 

Madde değeri: 2570

Sivilce İçin Maskeler: Katkılar

Bu alan maddeye ait ek katkıları içerir.

Henüz bu maddeye katkı sağlanmamıştır. Maddeye katkı sağlayarak gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.
Lütfen bu alana yorum, tartışma konusu ve reklam eklemeyiniz. Görüş ve önerilerinizi "Tartışma" bölümüne ekleyebilirsiniz.

Toplam Katkı Sayısı: 0
avatar

Tartışma

| Anahtar Kelimeler: sivilce maskesi, sivilceler için maskeler, sivilce, akne maskesi, akne tedavisi Okunma: 257 | Güncellik: 11.07.2021 | Değer: 0.0/0

Madde Başlığı: Sivilce İçin Maskeler
Madde Kimliği: 1623405488
Sayfa Kimlik Kodu: 215
Robotların İndekslemesi: İzin Veriliyor (Varsayılan).
Son değişikliği görüntüleyen kullanıcı sayısı: 257
Rastgelelik Viki Öğe Kimliği: RW2155entry
Madde Kategori ve Grupları: Kategori / Alan / Bölüm; Sağlık - Güzellik
Madde Şablonu:
Madde Dili: Türkçe
Sayfa Dili: Türkçe
Madde Oluşum Tarihi: 11.06.2021
Katkı Sayısı: 0
Tabii Sunucu ve Veri: Rastgelelik Arama Motoru > WB Alt Sistemi / R-uNet alt yapısı.
Sürüm: 1.5-215
Kalıcı Madde Adı: Henüz kalıcı madde adı oluşturulmamış.
Kalıcı Madde Sayfa URL: http://wb.rastgelelik.com/viki/cat/saglik_guzellik/sivilce_i_cin_maskeler/5-1-0-215
Belge URL: Henüz bir belge eklenmemiş.
Diğer Sosyal Ağlarda Paylaşım:
RSS Bağlantısı: http://wb.rastgelelik.com/viki/rss/
Madde Resmi+URL: Görsel materyal eklenmemiş.

"Sivilce İçin Maskeler" isimli bu maddeye katkı sağlayarak gelişimine yardımcı olabilirsiniz.