Artık yeni bir Wiki alt yapımız var. Yakın zamanda bu panel sadece Firma Wiki olarak kullanılacaktır. Lütfen daha özgür bilgi için yeni Rastgelelik Wiki'yi destekleyin.  • Oku
  • Yeni Ekle

Yüz Makyajı Nasıl Yapılır?

Diğer vikilerden daha özgür!

Yüz makyajında gündüz ve gece olmak üzere iki farklı hali ve düğün, özel gün, gündelik, geleneksel gibi birçok şekli bulunur.

Temelde hepsinin makyaj uygulaması aynıdır. Ancak dikkate alınması gereken gündüz makyajının gün ışında, gece makyajının da aydınlık bir ortamda yapılması ve makyajın yapıldığı gün yahut amaca uygun düzeyde makyajın yapılmasıdır. 

 

Yüz Makyajı Temel Kozmetik Ürünleri 

Yüz makyajında her kadının ihtiyacı olan temel makyaj ürünleri arasında kapatıcılar, eyeliner, rimel, allık, fondöten, göz kalemi, dudak ve kaş kalemleri, göz farları, pudra, ruj ve parlatıcılar önemli yer tutar. En öneli malzeme fondöten ve kalemlerdir. Bu ürünlerin de elbette ki kaliteli ve cilt tonuna uygun yapıda olması gerekmektedir. 

Yüzün Makyaja Hazırlanması

Bilindiği gibi kusursuz makyaj elde etmek için yüzün makyaja iyi hazırlanması gerekir. Cilt tipine uygun özellikte ürünler seçilmeli ve özenilerek makyaj yapılmalıdır. Evvela cilt iyice temizlenmelidir. Bunun için su yeterli olmadığı için tonik, serum, göz çevresi temizleme kremi vb. birçok çeşit ürün kullanılabilir. Bu sürecin sonrasında makyajın etkin ve kolay olmasını sağlamak için makyaj altı bazı cilde uygulanabilir. 

 

Makyaj öncesi son adım kapatıcı kullanmaktır. Ciltte beliren koyu halka, leke ve diğer kusurları kapatmak için uygun kapatıcı uygulanması önemlidir. Akabinde fondötenle makyaj süreci başlatılır. 

Adım Adım Yüz Makyajı Nasıl Yapılır 

Cilt, makyaja hazırlandıktan sonra cilde fondöten ve pudra sürülür. Ardından göz makyajına geçilip, far, göz kalemi ve eyeliner uygulaması kişinin zevk ve sanatına uygun olarak yapılır. Sonrasında yanaklara allık, dudaklara ruj sürülür. Son dokunuş olarak kirpiklere rimel sürülür. 

Yüz Makyajı İncelikleri

Yüz makyajında en önemli incelik nitekim cildin bakım, temizlik ve kusurlarının kapatılmasıdır. Makyajın kusursuz ve zarifçe görünmesine sekte uğratacak bir takım unsurlar vardır. Bunların ortadan kaldırılması önem arz eder. Dolayısıyla diş, göğüs, saç, burun vb. kısımların bakımı iyi düzeyde yapılmalı ve kesinlikle makyaj öncesi dişlerin fırçalanıp, burun ve alın temizliğinin yapılması gerekir. 

Yüz Şekillerine Göre Makyaj Yapma Çeşitleri

Kişinin yüz hatlarına ve şekillerine göre makyaj yapma şekli vardır. Temel makyaj yapma çeşitleri; 

  • Yuvarlak Yüz Makyajı: Bu makyaj çeşidi için bir açık, bir de koyu renk fondöten gerekmektedir. Uygulanan fondöten, yumuşatmak maksadıyla gölgelendirmeler yapılır. Kulak başlangıcından alnın her iki tarafına kadar uygun dozajda gölgelendirme yapılır. Çene kısmına da kavisli gölgelendirme uygulanır. Akabinde kulaklardan başlanıp yanak çukurundan burna kadar kavisli gölgelendirme yapılır. Bu sayede elmacık kemikleri belirginleştirilir. Allıklar, elmacık kemiklerinden gözün uç ve yanak çukurunda buluşacak şekilde üçgen biçim oluşturacak tipte sürülür. Gözler de çekik boyanır. 

  • Kareye Yüz Makyajı: Önemli olan yüzün orta kısmıdır. Canlı renkler tercih edilmeli ve evvela cildin tenine uygun fondöten sürülmelidir. Gölgeler ise saç diplerinden şakaklara doğru uygulanır. Alt kısımlarda ise kulağın üs kısımlarından çeneye doğru inen bölgelere gölge uygulanır. Gözün dış bölgesine aydınlatıcı ve dudaklara da canlı ruj sürülür. 

  • Uzun Yüz Makyajı Canlı ve derin ifade edecek makyaj yapılmalıdır. Uzun yüz, alın ve çenenin dikkat çekmesini engellemek için gölgelendirme yapılır. Ten rengine uygun fondöten sürülür. Yüz şekline göre 1 - 2 ton kapalı fondöten, alın kısmına sürülür. Allık, elmacık kemiğinden yatay olarak kulağa doğru sürülür. Kaş, göz ve dudakların ise yatay boyanması gerekir. 

  • Düz Üçgen Yüz Makyajı: Bu çeşit makyaj için alın dar, çene kısmı geniş hal almalıdır. Alın bölgesine açık renk fondöten göz kenarları ve şakaklarla birlikte sürülmelidir. Çenenin geri görünmesini sağlamak için koyu renk gölgelendirme yapılır. Allıklar ise elmacık kemiklerine yuvarlar hareketlerle uygulanmalıdır. 

  • Ters Üçgen Yüz Makyajı: 1 - 2 ton koyu fondöten sürülmelidir. Makyaj esnasında çene kemikleri belirginleştirilmelidir. 

  • Köşeli Yüz Makyajı: Bu makyaj için kemik bölümleri önemsizleştirilmeli, ön plana çıkması istenilen kısımlara açık renkli fondöten sürülmelidir. Kaşlar yuvarlak, dudaklar ise dolgun boyanmalıdır. 

Madde değeri: 2180

Yüz Makyajı Nasıl Yapılır?: Katkılar

Bu alan maddeye ait ek katkıları içerir.

Henüz bu maddeye katkı sağlanmamıştır. Maddeye katkı sağlayarak gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.
Lütfen bu alana yorum, tartışma konusu ve reklam eklemeyiniz. Görüş ve önerilerinizi "Tartışma" bölümüne ekleyebilirsiniz.

Toplam Katkı Sayısı: 0
avatar

Tartışma

| Anahtar Kelimeler: Yüz Makyajı Nasıl Yapılır, yüz makyajı, yüze makyaj Okunma: 218 | Güncellik: 11.07.2021 | Değer: 0.0/0

Madde Başlığı: Yüz Makyajı Nasıl Yapılır?
Madde Kimliği: 1623404584
Sayfa Kimlik Kodu: 210
Robotların İndekslemesi: İzin Veriliyor (Varsayılan).
Son değişikliği görüntüleyen kullanıcı sayısı: 218
Rastgelelik Viki Öğe Kimliği: RW2105entry
Madde Kategori ve Grupları: Kategori / Alan / Bölüm; Sağlık - Güzellik
Madde Şablonu:
Madde Dili: Türkçe
Sayfa Dili: Türkçe
Madde Oluşum Tarihi: 11.06.2021
Katkı Sayısı: 0
Tabii Sunucu ve Veri: Rastgelelik Arama Motoru > WB Alt Sistemi / R-uNet alt yapısı.
Sürüm: 1.5-210
Kalıcı Madde Adı: Henüz kalıcı madde adı oluşturulmamış.
Kalıcı Madde Sayfa URL: http://wb.rastgelelik.com/viki/cat/saglik_guzellik/yuz_makyaji_nasil_yapilir/5-1-0-210
Belge URL: Henüz bir belge eklenmemiş.
Diğer Sosyal Ağlarda Paylaşım:
RSS Bağlantısı: http://wb.rastgelelik.com/viki/rss/
Madde Resmi+URL: Görsel materyal eklenmemiş.

"Yüz Makyajı Nasıl Yapılır?" isimli bu maddeye katkı sağlayarak gelişimine yardımcı olabilirsiniz.